Gazete haberlerinden “tarihin kabataslak yazılmış ilk müsveddesi“ olarak söz edilir. Peki ya haftalık haber dergileri? Onlara “tarihin elden geçmiş ikinci müsveddesi“ mi diyeceğiz?
Bence öyle. Bir süre haber dergisi yöneticiliği de yapmış biri olarak biliyorum ki, haber dergisine giren haber gazeteye giren kadar ham değildir; tam pişmemişse bile biraz kavrulmuştur. Yani, denetlenmiştir, doğrulanmıştır, renklenmiştir, lezzet kazanmıştır. Dikkat: Vurguyu “biraz“ kelimesi üzerine koyuyorum!
Mehmet Hasgüler'in elinizdeki incelemesinde ele aldığı iki dergi, Akis ve Kim, Amerikan Time- Newsweek modelinden gelen dergilerdir. Amaçlan, günlük koşuşturma arasında haftanın önemli olaylannı yeterince izleyemeyen orta sınıf insanlanna “her konuda“, hem de su gibi okunan bir üslupla bilgi vermek olan yayınlar... Bu dergiler, mümkün olduğunca geniş kitlelere ulaşabilmek için siyasal konularda tarafsız görünmeye çaba gösterirler. 1920ierde ortaya çıkan Time-Newsweek modeli Amerika'dan dünyanın başka ülkelerine yayılmış ve 1950'li yılların ilk yansında ülkemize ulaşmıştır. Altemur Kılıç'ın Devir'i ve Metin Toker'in Akis'i (1954) alanın öncüleridir. Kim ise dört yıl sonra yayınlanmaya başlamıştır.
(Önsöz'den)
Stok Kodu
9789755918068
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
372
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2006-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat