İstatistik, herhangi bir gerçekliğin, herhangi bir olgunun sayısal (nicel) doğasını anlamamıza ve başkalarına anlatmamıza yarar. Ekonomik, sosyal, tıbbi, jeolojik, astronomik herhangi bir konunun sayısal yapısını anlamamızda ve elde ettiğimiz verilerden sonuçlar çıkarmamızda istatistik başvurabileceğimiz bir araçtır İstatistik sayılarla ilgilidir ve istatiksel analiz yapabilmemiz için elimizde sayıların olması gerekir. Araştırmalar ve istatistik, genelde sayıların elde edilmesiyle başlar.
Betimsel istatistik, bir veri kümesinde bulunan bilgiyi sayısal ve grafiksel yöntemleri kullanarak özetler ve sunar. Özetleme ve verilerin yoğunlaştırılması, diğer bir deyişle verilerin hacimleri azaltılarak kullanım değerlerinin artırılması, betimsel istatistiğin konusuna girer. Tablolar ve grafikler yardımı ile verilerin özetlenmesi ve çok sayıda sayıdan oluşan vir veri grubunun “ortalama“ gibi tek bir sayıya indirgenmesi yeni bu alan için geçerlidir. Kısaca betimsel istatistik, bir veri kümesinde (data set) bulunan bilgiyi sayısal ve grafiksel yöntemleri kullanarak özetler ve sunar.
Bu kitapta; betimsel istatistik ile ilgili çok sayıda örnek verilmesinin yanında, MINITAB, SPSS, STATISTICA ve EXCEL gibi güncel bilgisayar programlarının kullanımlarına ilişkin açıklamalara da yer verildi. Okuduğunuz kitap yazılırken, içerik kadar içeriğin nasıl sunulacağı konusuna da zaman harcandı. Nasıl yemeklerin tadı kadar onların sunuldukları tabakların görselliği ve sofra önemliyse, en az anlatacağımız konular kadar onların nasıl anlatılacakları da bu süreçte önemliydi. Kısaca bu kitap, neyi söylediğiniz kadar nasıl söylediğinizin de önemli olduğuna inanan bir kitap.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9786053950271
Boyut
160-235
Sayfa Sayısı
536
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2007-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat