Küçükler İçin Büyüklere - Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı

%15
Küçükler İçin Büyüklere Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı,Yaşar Kuzucu
Biz yetişkinlerin kişisel-kimliğini, kişiliğini etkileyen en önemli psiko-sosyal etmenler çoğunlukla çocukluğumuzla bağlantılı olaylar ve kişilerdir. Rüyalarımızda bile sıklıkla çocukluk heveslerimizle, kaygılarımızla ve hatta çocukluğumuzun geçtiği evle karşılaşır, çoğumuz ilkokul öğretmenimizin adını ömrümüzün sonuna kadar unutmayız. Çocukluk anılarımız, yaşamın herhangi bir anında işimizde, aşımızda ya da eğlencemizde belleğimizin tozlu raflarından önümüze geliverir; yanına bir duyguyu da katarak. Anımız, ana-babamızın kavgası veya öğretmenin paylaması ile burukluk ya da “Bunu nasıl başardın? Aferin sana.“ cümlesi ile kıvanç duygusu ile harmanlanması yönünde el feneri özelliğindeki bu kitabı hazırlamış. Tüm çocuklar adına bir anne, bir öğretmen ve bir uzman olarak teşekkür ediyorum.
Doç. Dr. Emine Gül Kapçı, Ankara Üniversitesi
Kuzucu'nun “Küçükler İçin Büyüklere“ isimli kitabı, yıllar boyu bu alanda çalışmış birisi olarak kazandığı deneyimleri akademik bir kavrayışın incelikleriyle yoğurması dolayısıyla hem alanda çalışan psikolojik danışmanlara ve öğretmenlere hem de çocuklarında neler olup bittiğini anlamaya çalışan ebeveynlere oldukça önemli bir kaynak niteliğindedir. Özellikle ülkemizde gittikçe artmaya başlayan ve birer “reçete“ niteliğinde hazırlanan popülerleşmiş ve tüketim toplumunun ihtiyaçlarına göre hazırlanmış “kitapların“ yanında söz konusu kaynak
ciddi bir alternatif oluşturmaktadır. Çocuklarla “birlikte olmayı“ yaşamının bir parçası olarak kabullenmiş herkes için problem alanlarındaki bilimsel bilgi birikimini bir araya getirerek sunması ve de bunların birer uzantısı olan tavsiyeleri titizlikle belirlenmesi açısından kitabın birçok kişinin ihtiyacına cevap vereceği kesindir. Bu nedenle, uzun zaman süren ciddi bir çalışma sürecinin ve gerçek bir çabanın ürünü olan bu kaynağın, Türkiye'de önemli bir açığı kapatacağına şüphem yoktur.
Yad. Doç. Dr. Ömer Faruk Şimşek
İzmir Ekonomi Üniversitesi
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9786053950851
Boyut
195-235
Sayfa Sayısı
356
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2008-06
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat