Saraydaki Mesih Sabatay Sevi Günahını Arayan Tövbe

%25
Saraydaki Mesih,Adem Özbay
Saraydaki Mesih, bin yıllardır Yahudiler tarafından beklenen kurtarıcı olduğunu iddia eden ve peygamberi Nathan'la bunun propagandasını yapan Sabatay Sevi'nin, Osmanlı sultanı Avcı Mehmet'i hedef almasından sonra, canını kurtarmak için dönmeliği seçtiği saraydaki günlerini ve saraydaki insanların bu beklenmedik misafirle değişen hayatlarını anlatıyor.
Mesih'le beraber fahişeliğin kadını olarak bilinen karısı Sera da saraya Fatma Hanım olarak gelmiş, fettanlığını kullanarak Mesih'in davasına yardımcı olmaktadır. Fakat medrese hocası devşirme Silahtar Ahmet Ağa'yla aralarında başlayan aşk, saraydaki düzenli yaşamı bir anda altüst eder.
Sultanın akıl hocası Şeyhülislam Vani Efendi, Bektaşi Şeyhi Niyaz-i Mısri ve Mesih'in aralarında başlayan dostluk sarayın dine bakışını değiştirecek ölçüde etkili olur. Bu arada Sadrazam Köprülü Fazıl Ahmet Paşa bu grupla şiddetli bir nüfuz savaşına girer.
Edirne Valisi Kuru Ahmet Paşa, Mesih'in sakladığı sırrını öğrenmek için Mesih'e ve Sera'ya şantaj yapmaktadır.

Tüm bunların uzağında olmak isteyen sultanın av ve harem maceraları, devşirme Hureyye'nin özgürlük mücadelesi, Sera ve Silahtar'ın hazin aşkları sürerken, sarayda ardı arkası kesilmeyen entrikaların sonunda Mesih'i ve çevresindeki herkesi şaşırtıcı sonlar beklemektedir.
Sabatay Sevi'nin gerçek yaşam öyküsünden yola çıkılarak yazılan “Saraydaki Mesih“ bildiklerimizin ve geçmişin bize sunduklarının, hiç de anlatılanlar gibi olmadığını gösteren ibretli bir 'geçmiş zaman' romanı.
(Tanıtım Yazısı'ndan Alıntı)
Stok Kodu
9789758823475
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
272
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-09
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat