“Ben, Tanrı gibi gökte olmuş Türk Bilge Kağan, bu çağda tahtıma oturdum. Sözlerimi sonuna kadar dinle, iyi işit! Bütün küçük kardeşlerim, yeğenlerim, oğullarım! Bütün soyum, milletim! Yukarıdaki mavi gök çökmedikçe, aşağıda kara toprak yarılmadıkça, senin ilini ve töreni kimse bozamazdı... Ama sen düşmanın armağanlarına kandın; bölücülere, fesatçılara kandın; seni kurtaran atalarına isyan ettin! Yurdu böldün ve öldün!..“
Orhun Anıtları, Bilge Kağan - Güney Yönü
Göktürklerin Türk tarihinde önemli bir yeri vardır; çünkü “Türk“ ismi ilk defa resmi devlet adı olarak Göktürler tarafından kabul edilmiştir. Milleti ifade etmesi bakımından siyasi bir anlamı olan “Türk“ kelimesi, bu sayede bütün bir milletin adı olmuştur.
Türk soyunun en bilinçli boyu olduklarını her davranışlarıyla ortaya koyan Göktürkler, öyle bir tarih yarattılar ki, bu tarih bize ulusumuzun gerçek adını öğretti. Kurdukları imparatorluğa, kişisel ya da yöresel adlar yerine, ulusumuzun öz adını koydular.
Öyle bir tarih yarattıklar ki, Asya'daki Türk gücünün kaynağını, o kaynağın neden ve nasıl kuruduğunu, aydınlık ve karanlık dönemlerini gösterdiler. Varoluşun ve yücelmenin gereğini, yok olmanın nedenlerini öğrettiler.
Sonunda Türkleri yüce bir onurla gururlandırıp, tarihten çekildiler...
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789759146337
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
300
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-03
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat