1950'li yılların Mallorca'sı. İkinci Dünya Savaşı'ndan yeni çıkmış olan Avrupa, üzerindeki kanı ve külleri silip atmaya ve yeni bir dünya kurmaya hazırlanırken, Franco faşizmi İspanya'nın üzerinde karabasan gibi çökmüş durumda.
Dünyanın her yerinden gelen ve bir şeyler keşfetmeye çalışan insanlar, Avrupa'da buluşmakta. İsveç'in çekildiği köşeden kopup güneye giden yirmi yaşındaki Birgitta Stenberg, serüvene ve görüp anlamaya susamış sanatçılar arasında. Görecek, anlayacak ve yazacak.
Bir sanatçının, dilediği her yere gitme özgürlüğü olduğunu savunuyor. Bunda çok kararlı. Bir de kendi cinselliğini anlamakta.
İlk durağı, henüz turizm nedir bilmeyen bir ada: Mallorca. Burada, sanatçılar buluşmuş durumda. Bunlar arasında, İmparator Claudius üzerine yazdığı romanlarla ünlenen Robert Graves, Amerikalı Alston Andersson ve Chuck Corbet de var. Kral Faruk'tan, gangsterler kralı Lucky Luciano'ya kadar farklı alanlarda ünlenmiş adlar da yolun daha başında olan bir yazarı şekillendirenler arasında.
Cinsel yönelimini açıkça yaşayan ve savunan Stenberg, kadınlarla erkeklerin eşit olduğu bir dünya özlemini yeni yapıtında bir kez daha dile getiriyor. Çılgın Yıllar, yazarın yaşadıklarını ve yaşamak istediklerini bir gerilim romanı akıcılığıyla okura sunuyor.
“Gençlik ve yaşlılık üzerine gayet yüklü bir anlatı; kişinin kendi cinselliğini ve yaratıcılık yeteneğini keşfetmesinin dökümü. Ama belki de her şeyden önce, bir buket çiçekteki utangaç ve solgun bir menekşe gibi bakılan kadın yazarlara uygun görülen, ayırımcı ve eşitlikten uzak koşullar altında, bir kadının bilek gücü ve azimle kendine yol açmasının öyküsü.“
Stephen Farran-Lee Norstedts
(Tanıtım Yazısı'ndan)
Stok Kodu
9789758823789
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
200
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-03
Çeviren
Gürhan Uçkan,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat