Adnan Menderes Bir Başbakanın Trajik SonuKimine Göre Hain, Kimine Göre Kahraman

%25
Adnan Menderes Bir Başbakanın Trajik Sonu,Ergün Ataoğlu
Bir Başbakanı İdama Götürecek Gerekçeler Nelerdi?
Adnan Menderes Suçlu Muydu Yoksa Suçsuz Muydu?
Adnan Menderes Bugün Yargılanıyor Olsaydı Asılır Mıydı?
Menderes'i Tarafsız Olarak Anlatan İlk Kitap...
Adnan Menderes'i Bütün Yönleriyle Bu Kitapta Bulacaksınız.

“Kimseye dargın değilim. Kırgınlığım yok. Hayata veda etmek üzere olduğum şu anda devletim ve milletime ebedi saadetler dilerim. Bu anda karımı ve çocuklarımı şefkatle anıyorum...“
“Karşımdaki ses Cemal Gürsel'e aitti ve 'Tarık. Adnan Menderes'i bir yere gönderme.' Sayın Gürsel'e durumu anlattım: Doktorlar gelmişler, 'idamına mani bir hali yoktur' anlamında rapor vermişlerdi. Başsavcı Egesel'le hakimler de onu alıp İmralı'ya götürmüşlerdi.
Bu sözleri söylerken gözlerime ilişen saat 12'yi çeyrek geçiyordu. Adnan Menderes ve ötekiler İmralı Adası'na belki henüz varmamışlardı bile. Gürsel'e söylediklerime, hemen şunları da ilave ettim: 'Orgeneralim, şayet Menderes'e dair bir emriniz varsa, bunu İmralı'ya derhal bildirebilirim. 'Neler olmuştu bilmiyorum, fakat Gürsel: 'Yok, hayır.' dedi ve ilave etti: 'Yapılacak bir şey yok. Olan olmuş artık.' Menderes'in son kurtuluş ümidi de böylece ortadan kalkmış oluyordu.“
Türk Siyasi Tarihi'nde bir döneme damgasını vuran Adnan Menderes'in icraatları, davranışları, mahkemeleri ve idam edilmesi günümüzde de Türk halkının en çok tartıştığı konulardan biri olma özelliğini korumaktadır. Yapılan tartışmalar çerçevesinde toplumun bir kesimi Adnan Menderes'i “demokrasi şehidi“ diye nitelendirirken diğer bir kesimiyse “başına gelenleri hak ettiği“ görüşünü savunmaktadır. Vatan Cephesi'ni kurması, Tahkikat Komisyonu oluşturarak mahkemelerin üstünde yer alan bir oluşum hazırlaması, Demokrat Parti'ye oy vermedi diye Kırşehir'i ilçe yapması, Adıyaman'ı Malatya'dan ayırarak il haline getirmesi, CHP'nin mallarına el koyması gibi icraatlarla toplumun bir kesiminin tepkisini çekerken; sanayileşme hamlesi başlatması, yollar yapması, ihracatı arttırması ve Türkiye'nin NATO'ya girmesini sağlaması da toplumun diğer bir kesimi tarafından olumlu karşılanmıştı.
Bu kitabın amacı Adnan Menderes'i yargılamak ya da yüceltmek değil, hayatını, icraatlarını, aşklarını, hatalarını ve sevaplarını ortaya koyarak siz okurlarımıza Türkiye'nin bir dönemiyle ilgili olarak tarafsız bilgi vermektir.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789944174688
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
336
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-04
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat