“Aslında her şey, bir dizi antik kenti ara vermeden arka arkaya ziyaret etmemle başladı. Ege'de, Marmara'da, Akdeniz Bölgesi'nde, kuzedye, doğuda ve güney doğuda yüzlerce, belki binlerce antik kent... Farklı kültürler ve insanlar, farklı çağlar, farklı coğrafyalar ve farklı tarih...
.... bu kentleri bilinçli bir açıdan ve sistemli görev duygusuyla gezip incelemek, ne kadar da görkemli bir deneyimmiş. Bir bilim adamı gibi çalışıp düşünmek ama bir gazeteci gibi yorumlayıp yazmak ve bir felsefeci gibi eleştirmek... Evet, işin püf noktası tam da buydu.
İrfan Unutmaz'ın, farklı zamanlarda Atlas ve Focus dergilerinde yayınlanmış gezi notları ve ülkemizde, yazık ki pek bilinmeyen Bilim Gazeteciliği üzerine felsefi ve yöntemsel görüşlerini paylaştığı bu çalışma sayesinde, üzerinde yaşadığımız toprakların kültürel mirasının daha iyi kavranabileceğine inanıyoruz. Sadece Türkiye sınırlarına sıkışıp kalmayan bu çalışma, aynı zamada kuru bir arkeolojik anlatımın çok ötesine geçerek, günümüze ait insan hikayeleriyle geçmişin mirasına ışık tutuyor.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
Stok Kodu
9789758823864
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
368
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-04
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat