Kubilay Han Çin’i Yeniden Yaratan Moğol İmparatoruÇin'i Yeniden Yaratan Moğol İmparatoru

%25
Kubilay Han,John Man
Ünlü Moğol Tarihçisi John Man'den Yeni Bir Başyapıt
Coleridge'in şiirsel fantezisi sayesinde hâlâ popüler bir imge olarak yaşamaya devam eden, 13. yüzyılda Çin İmparatoru olan Moğol Prensi. Fakat efsanenin arkasındaki gerçek, şiirin verdiği histen çok daha fantastiktir. Kubilay'a tarihteki en geniş topraklara sahip olan imparatorluk, dedesi Cengiz Han'dan miras kaldı ve o bu imparatorluğu iki katına çıkardı. Ülkesinin sınırları Pasifik Okyanusu'ndan Ural Dağları'na, Sibirya'dan Afganistan'a, tüm Asya'nın yüzde 60'ına, dünyadaki yerleşim alanlarının beşte birine ulaştı. O, muhtemelen dünyada yaşamış en güçlü insandı.
Kubilay Han'ın hayatını ve dünyasını etkili bir biçimde yaşamımıza taşıyan ve günümüz dünyası için önemini ortaya çıkartan bu çok güvenilir biyografi, John Man'in Moğolistan ve Çin'e yaptığı kapsamlı gezilerle de zenginleştirilmiş.
Attila
Kimse John Man'den daha iyi bir hikayeci ve analizci olamaz. Küçük dokunuşlarıyla Hunları ve onların krallarını daha önce hiç kimsenin yapmadığı biçimde hayata döndüren, kendi alanında etkileyici bir kitap olan Attila, okunabilirlik açısından da mükemmel.
Her sayfada yeni ve büyüleyici bir şeyler bulacaksınız.
Simon Sebag Montefiore
Sempatikliği ve kolay okunurluğu ile Attila'nın eğlenceli ve yaratıcı öyküsü tarihin en çalkantılı karakterlerini et ve kemiklerin üzerinden anlatıyor.
Telegraph / Cengiz Han
Okuyucu için en zor olan görevleri John Man yerine getiriyor; yabancı topraklardaki tarihsel kişileri bir yöntemle yaşayan canlılar haline dönüştürüyor... Rahatsız edici, modern bir araştırma.
Guardian
Cengiz Han'ın yaşamından daha çok, onu araştıranlar için mükemmel bir seyahatname... John Man, keskin bir anlayış ve sözcüklerden oluşan hoş bir yöntem gibi, bilimsel hediyelere sahip... Okunması gereken çok iyi bir kitap.
Felipe Fernandez-Armesto, Independent
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789944174299
Boyut
140-230
Sayfa Sayısı
352
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-08
Çeviren
İlke Önelge,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat