Tanrı'nın Kırbacı Attila Hun İmparatoru Attila'nın dünyası ve onun dehası iyi bilinmemektedir. John Man bu şaşırtıcı tarihsel anlatımıyla gerçek Attila'yı gözler önüne sermektedir.
Attila, beşinci yüzyılın başlarında yirmi yıl boyunca Roma İmparatorluğu'nun yazgısını ve Avrupa'nın geleceğini ellerinde tutmuştur. İkiye bölünmüş imparatorluk Roma ve İstanbul'u başkent olarak kabul etmiştir ve çöküşün eşiğindedir. Doğudan gelen kabileler tarafından tehdit edilmektedir. Tehdit eden kuvvetlerin en büyüğünü yaratmış olan Attila'dır. Onun imparatorluğu Ren Nehri'nden Karadeniz'e, Baltık Denizi'nden Balkanlar'a kadar uluşarak Roma'ya kafa tutmuştur. Roma İmparatorluğu'na karşı çok sayıda saldırılarda ve üç büyük seferde bulunmuştur.
Attila'nın gücü şaşırtıcı karakterlerinden gelmektedir. O kaprisli ve acımasızdır fakat aynı zamanda milyonların sadakatini kazanacak kadar zekidir. Hunlar onu bir yarı-tanrı olarak görmüşlerdir. Gotlar ve başka kabileler ona hayran olmuşlardır, eğitimli Batılılar ona hizmet etmekten gurur duymuşlardır. Attila aynı zamanda kurnaz bir politikacıdır. Macaristan topraklarındayken Latince ve Yunanca olarak imparatorluğa şantaj ve tehdit mektupları göndermiştir. Tıpkı diğer imparatorlar gibi, yabancı finansal desteklere güvenmiştir. Düşmanlarının zayıflıkları üzerine nasıl oyun oynayacağını iyi bilmektedir. Attila, sahip olduğu nitelik karışımı ile neredeyse Avrupa'nın geleceğini belirlemiştir. Tanrı'nın Kırbacı Attila, Nokta Kitap, İsmail Tulçalı, 9789759146672, John Man
Stok Kodu
9789759146672
Boyut
140-230
Sayfa Sayısı
291
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-8
Çeviren
İsmail Tulçalı
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat