Bir Türk İmparatorluğuBir Türk İmparatorluğu Hazar Yahudileri (Ciltli)

%25
Hazar Yahudileri,Kevin Alan Brook
Hazar Yahudileri, günümüzde pek hatırlanmasalar da sadece Türk, Yahudi ve Kafkas tarihi açısından değil bir bütün olarak dünya tarihi için büyük öneme sahip bir halktır.
5. yüzyıldan itibaren devletlerini oluşturmaya başlayan ve farklı dönemlerde İsrail, Bizans ve İran'dan aldığı göçlerle bir Yahudi sığınağı haline gelen bu devlet, muazzam bir güce sahip olmuştu. Çevresindeki Bizans, Sasani, Arap ve Avar devletleri karşısında yüzlerce yıl varlığını sürdüren; kimi zaman onları vergiye bağlayan, kimi zaman Bizans İmparatorluğu'nu yöneten, kimi zamansa Oğuz Boyu ile omuz omuza savaşan; Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Kafkasya coğrafyasında çığ gibi büyümekte olan İslam Halifeliği'nin engellenemeyen gücünü durdurabilen, böylece tarihin akışında büyük bir kırılma yaratan, destansı bir halkın hikayesidir bu.
Günümüzde politik ve dini sebeplerden ötürü Türkiye, Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerinde adının bile anılmasından çekinilecek kadar önemli bir tarih figürüdür Hazarlar. Türkler açısından ise Şamanizm'den tek tanrılı dinlere geçişin önemli halkalarından birisini oluşturmaktadırlar.
Yine bir Türk boyu olan Bulgarlar Müslümanlığı ve Macarlar Hıristiyanlığı seçmişken Hazarlar neden Yahudiliği tercih etmişti?
Bu kitap, bu ve benzeri birçok sorunun cevabını aramakta; bambaşka bir tarihi, tüm kanıtları ve cevaplarıyla ortaya koymaktadır. Bu kitapta Yahudiliğin, İsrail kökeninden daha baskın olan Türk kökenleri, tamamen bilimsel gerçeklere dayandırılarak apaçık sergilenmekte ve tarihin birçok döneminde olduğu gibi, çeşitli nedenlerle günümüzde de tırmanışa geçen Anti-Semitizm'in ırksal dayanağı tekrar sorgulanır hale gelmektedir.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
Stok Kodu
9789758823734
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
480
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-02
Çeviren
İsmail Tulçalı,
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat