Batılıların Gözüyle Osmanlı İmparatorluğu Tarihi

%25
Batılıların Gözüyle Osmanlı Tarihi,Historıa Üniversitesi Tarih Kurumu
Bu kitap 1781 yılında Fransa kralının izni ile yazılmıştır!
Osmanlı İmparatorluğu hakkında sıradışı bir çalışma...
Bu kitap; batılıların Osmanlı İmparatorluğu hakkında neler düşündüklerini ve günümüzdeki Avrupalıların Türkiye'ye neden şüphe ile yaklaştığı sorusuna cevap veriyor.
Osmanlı İmparatorluğu, bir sınır beyliğinden İslam dünyasının en güçlü devleti haline gelen ve uzun bir süre İslam coğrafyasını elinde tutma çabası veren bir dünya devletiydi. İşte bu noktadan hareketle, Historia Üniversitesi'nin bir yazı kurulu tarafından İngilizce olarak kaleme alınan “Dünya Tarihi“ isimli çalışmanın oldukça geniş bir bölümü Osmanlı İmparatorluğu tarihine ayrılmıştır. Bu kitap, söz konusu çalışmanın Osmanlı tarihini içeren 19. cildinin Türkçe'ye kazandırılmış şeklidir.
Osmanlıların kökeninden başlayarak Kanuni Sultan Süleyman'ın vefatına kadar olan dönemi inceleyen çalışmayı benzerlerinden ayıran en önemli özellik; dönemin Türk ve Batılı tarihçilerinin eserlerini kullanarak, tarihin bilinmeyenlerini gün ışığına çıkarmasıdır.
Elinizdeki bu kitap, Batılıların Osmanlı İmparatorluğu hakkında neler düşündüklerine ve olaylara nasıl baktıklarına dair en önemli kaynaklardan biridir. Kitabın sayfalarında gezindikçe, günümüzde Avrupalıların Türkiye'ye neden olumsuz bir şekilde ve şüpheyle baktıklarını daha iyi kavrayacak, Batılıların Türklere olan tarihi düşmanlıklarının nedenlerini daha iyi anlayacaksınız.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789759146832
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
208
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-11
Çeviren
Şiar Yalçın,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat