Hansel ile Gretel’in Gerçek Öyküsü

%25
Hansel İle Gretel'in Gerçek Öyküsü,Louise Murphy
Savaşın yıkıp geçtiği bir dünyada tanıdık bir hikayenin dokunaklı bir dille okuyucuda merak uyandıracak bir biçimde yeniden kaleme alınması... Nazi işgalindeki Polonya'da savaşın son zamanlarında iki çocuk, babaları ve üvey anneleri tarafından kendilerine güvenli bir yer bulmaları için ormana bırakılırlar. Gerçek isimleri, Yahudi olduklarını ortaya çıkartacağı için Hansel ve Gretel adlarını alırlar. Magda adında tuhaf, inatçı ve yaşlı bir kadın tarafından koruma altına alınana dek ormanda tek başlarına dolaşırlar. Bir SS Subayı şehirdeki çocukları Almanlaştırma politikası dahilinde kasabaya gelir. Magda, bu durumda bile Hansel ve Gretel'i korumaya kararlıdır.
“Hansel ve Gretel'in Gerçek Öyküsü“ savaşın; aileleri ve çocukları nasıl etkilediğini oldukça güçlü bir dille tasvir ediyor ve yankılar uyandıran bir öyküyü anlatmaya başlıyor.
Öykü, Doğu Polonya'nın belirli bir bölgesinde geçiyor. II. Dünya Savaşı sırasında, Polonya'da Baialowieza Ormanı'nda geçen bir öykü. Basmakalıp karakter beklentisinin aksine öyküde üvey anne ve büyücü kadın Magda'nın olumlu özellikleri baskın.
Polonya, savaş sırasında “cehennemin merkezi“ olarak adlandırılmıştı. Almanlar'ın öncelikle planı bütün yahudileri, çingeneleri, Polonyalı liderleri öldürmek, yaşlıları ve çocukları şehirlerin kurulmasında kullandıktan sonra ölüme mahkum etmekti. Şehir tamamlandıktan sonra geride kalan Polonyalı Hikayenin böyle bir ortamda geçmesi savaşın çocuklar ve Polonyalılar için ne kadar dehşet verici olduğunun daha iyi anlatılmasını sağlamıştır.
Kitap, büyücü Magda'nın sözleriyle başlayıp yine onun anlattıklarıyla bitmektedir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758823260
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
407
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-04
Çeviren
Merlin Özkan,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat