Kızılderili Çığlığı

%25
Kızılderili Çığlığı,Michael Blake
Amerikada Bestseller Olmuş Bir Başyapıt
Kızıldereli Tarihini ve Trajik Olayları Tüm Ayrıntılarıyla Bu Kitapta Bulacaksınız
Amerika'nın Soykırım Tarihini Bu Kitapta Bulacak ve Bir Solukta Okuyacaksınız

Michael Blake'in kitabı halkımıza karşı uygulanmış gaddarca kötülükleri açıklığa kavuşturuyor. Yaşanmış olayları belgeliyor ve Amerikan halkının daha önce yanıtlanmamış bir çok sorusuna yanıt getiriyor. Dee Brown'ın Kalbimi Wounded Knee'ye Gömün adlı eserinden bu yana yaşanan trajik olayların böylesine dengeli ve doğru bir dökümü gün ışığına çıkarılmamıştı. Kültürümüzün ve mirasımızın korunması konusunda yeni genç Kızılderili kuşağımıza güveniyorum. Her Amerikalı bu kitabı okumalı. Crazy Horse'un anısına-
Leonard Peltier: Ünlü sanatçı, Prison Writings (Hapishane Yazıları) yazarı.
Hiç bir eser yerli halklarına reva gördüğü muamele nedeniyle Amerika'nın ulusal utancına tüm dünyanın dikkatine sunma konusunda Michael Blake'in eseri kadar başarılı olmamıştı. Michael Blake şimdi de Indian Yell romanıyla aktivist gazetecilik kökenine yeniden dönüyor. Kurtlarla Dans isimli romanı gibi bu roman da soykırım suçlusu bir ülkeye ve kültüre karşı güçlü bir iddianame niteliğinde. “Kızılderili Savaşları'nın“ yürek yakıcı önemli olaylarını ve nedenlerini bu kitapta bulacaksınız: ekonomik hırs, yabancı düşmanlığı, gerçekleri ve başkalarının çıkarlarını asla dikkate almayan ve sadece kendi çıkarlarına hizmet eden köktendincilik, kadınların ve çocukların katledilmesine izin veren ve hatta teşvik eden askeri ve siyasi ussallaştırmalar. Ülkenizin karanlık günlerine dair, tarihimizin karanlık bir dönemini anlatan bir kitap; umarım tüm Amerikalılar bu kitabı okur.
Jim Fergus: One Thousand White Woman ve The Wild Girl romanları yazarı.
William Blake Kurtlarla Dans adlı romanında ve bu filmin senaryosunda Amerika'nın Batısında yaşananların hikayesini tüm dünyaya anlatmıştı. Şimdi yeniden tarihe yöneliyor ve zaman içersinde çıktığı kişisel keşif gezisinin sonuçlarını ve son Kızılderili Savaşlarıyla ilgili çarpıcı gerçekliği gözler önüne seriyor. Bury My Heart At Wounded Knee romanından bu yana hiç bir Amerikalı yazar acı verici anıları ve romansı, kahramanları ve canileri ve bu epik tarihi döneme damgasını vuran insanlık ve trajedi duygusunu böylesine parlak bir biçimde sunmayı başaramamıştı.
Paul Andrew Hutton: Tarih Profesörü, University of New Mexico, Phil Sheridan and His Army ve The Custer Reader adlı eserlerin yazarı.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789944174848
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
200
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-08
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat