Türkiye'de ordu üzerine yapılmış az sayıdaki çalışma içinde önemli bir yere sahip olan elinizdeki kitabın ortaya attığı can alıcı soru şu:
Üç darbe görmüş ve her darbeden sonra toplumun büyük kısmı için yaşam koşulları olumsuz anlamda değiştiği halde, nasıl oluyor da Ordu hala en güvenilir kurumlar arasında sayılabiliyor, bu kadar güçlü bir meşruiyet zeminine sahip olabiliyor?
Elinizdeki kitapta, toplumu yönetilmeye daha elverişli kılan bu potansiyelin oluşum süreci ve koşulları açığa çıkarılmaya çalışılıyor.TSK'nin, Cumhuriyet'in kuruluşundan itibaren, yeni rejimin “yeni insan“ anlayışı ve toplumsal ilişki modelinin içselleştirmesinde, kısaca modern Cumhuriyet kültürünün oluşum sürecinde bir ideolojik aygıt olarak oynadığı role işaret ederek, sağlam bir persfektif ve ikna edici bir veri bolluğu ile açıklıyor.
“Serdar Şen, bu çalışmasıyla OYAK'tan zorunlu askerliğe, millet mekteplerinden orduevlerine, diyanetten eğitime birçok farklı alana değinerek, militarizm ve milliyetçilik tartışmalarına çok önemli katkılarda bulunuyor. Militarizmi yalnızca asker-sivil ilişkilerinde, Meclis'te veya darbelerde değil hayatın her alanında aramamız gerektiğinin alıntı çiziyor. Serdar Şen'in ilk olarak 1996'da tartışmaya açtığı bu konular hala araştırılmaya, geliştirilmeye muhtaç.
Bu öncü çalışmanın yeniden basılıyor olması çok sevindirici.“
Ayşe Gül Altınay
The Myth of the Military-nation:
Militarism, Gender,and Education in Turkey kitabının yazarı.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758823871
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
239
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-04
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat