Haçlı Seferleri 1 Kutsal Toprakların Davetsiz MisafirleriKutsal Toprakların Davetsiz Misafirleri

%25
Haçlı Seferleri 1,Steven Runciman
“638 yılının Şubat ayında Halife Hz. Ömer, beyaz bir deve üzerinde Kudüs'e girdi. Hz. Ömer doğruca, Hz. Muhammed'in göğe çıkmış olduğu Mescid-i Aksa'nın bulunduğu yere gitti. Halife, bundan sonra Hristiyanların kutsal yerlerini görmek istedi. Patrik onu Kutsal Mezar Kilisesine götürdü ve görülecek ne varsa gösterdi. Onlar kilisedeyken Müslümanların namaz vakti yaklaşmıştı. Halife seccadesini nereye serebileceğini sordu. Patrik ondan, bulunduğu yerde namazını kılabileceğini söyledi. Fakat Halife Hz. Ömer, tutucu adamlarının, onun ibadet ettiği yeri İslam adına alıkoyacaklarından çekindiğini söyleyerek, kilisenin avlusuna çıktı ve namazını orada kıldı. Söylediği de gerçekleşti. Ön avlu Müslümanlar tarafından alındı ama kilise, Hristiyanlığın en kutsal yeri olarak kaldı.“
Birinci Haçlı Seferi'nin sonucunda Kudüs'te Katolik Latin Krallığı, Antakya ve Urfa'da birer Haçlı devleti kuruldu. Hristiyanlar, Doğu Akdeniz kıyılarına yerleştiler. Müslümanlarca, Mekke ve Medine'den sonra en kutsal şehir olan Kudüs'ün, Fatımilerce Haçlılara teslimi, büyük üzüntüye yol açtı. Bu olaydan sonra Müslüman orduların yönetimi Türklerin eline geçti ve doğunun itici gücü Türkler oldu.
Haçlı seferleri tarihi, dünya tarihinin en önde gelen, başladığı andan günümüze kadar bilimsel ve tarihsel ilgiyi hiç yitirmeyen konularından biridir. Haçlı seferlerinin Türkler açısından en önemli yönü, seferlerin başlangıcından itibaren haçlılarla mücadelenin öncülüğünü yapmış olmalarıdır. Bir bakıma bu mücadelenin 11. yüzyıldan başlayarak, doğu ile batı arasında önemli bir köprü olan Anadolu'nun hakimiyetini ele geçirmek için, Germen-Latinler ile Türklerin savaşmasından başka bir şey olmadığını, olayların gelişiminden anlıyoruz. Ve kimilerine göre bu mücadele, günümüzde de devam etmektedir.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
Stok Kodu
9789759146108
Boyut
140-230
Sayfa Sayısı
310
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-10
Çeviren
Fikret Işıltan,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat