2. Dünya Savaşı'ndan hemen sonra Kuzey İsveç. Çamlarla süslü tepeler, geyikler, veremden kırılan yoksul köylüler ve dul kadınlar.
İdealist bir genç öğretmen... Almanya'nın yenilgisinden sonra İsveç'te yeni bir kimlik edinerek saklanan savaş suçlusu bir Nazi olduğu düşünülen, gezici bir giysi satıcısı... Ve bölgede olan veya olmayan ve hatta olması gereken her şeyin kesinlikle kağıda geçirilmesi gerektiğini düşünen yaşlı bir gazeteci. Västerbotten adlı bölgede, her üçü de gerçeği kendi yöntemiyle arıyor.
Genç öğretmenle giysi satıcısı, klasik müzik sevgisini ve yörenin pölsa adlı ünlü yemeğinden kaynaklanan damak tadını paylaşırken, motosikletle bölgeyi tarayarak pölsa'nın aslını ve en iyisini keşfetmeye çalışıyor, hayatla ilgili birçok soruya da yanıt arıyorlar.
Giderek bir gerilim romanı haline gelen anlatıda, bir de Bertil var. Belinde çift kaması ve hemen her yerde ansızın ortaya çıkmasıyla İskandinav masallarındaki orman cinlerini andırıyor.
Yazar, roman içinde roman yazarken, kaçınılmaz sona hızla yaklaşılıyor. Torgny Lindgren, ince esprileri ve tatlı mizah anlayışıyla okura peş peşe zeka oyunları sunuyor.
Torgny Lindgren, çağdaş dünya edebiyatının önde gelen isimlerinden biridir. August Ödülü, İsveç Ulusal Kitap Ödülü ve İskandinav Ödülü sahibi olan Lindgren, 1991 yılında, Edebiyat dalında Nobel Ödülü'nün sahibini belirleyen İsveç Akademisi'nin on sekiz daimi üyesinden biri olarak “9 Numaralı Sandalye“ye seçildi.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
Stok Kodu
9789758823772
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
224
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-03
Çeviren
Gürhan Uçkan,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat