Spinoza - Pratik FelsefePratik Felsefe

%25
Spinoza,Gilles Deleuze

Liste Fiyatı : 18,00 TL
İndirimli Fiyat : 13,50 TL
(Bu ürünü aldığınızda 13 puan kazanacaksınız)
   13

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Deleuze'ün Spinoza yorumu, kendisinden sonraki Spinoza okumalarını derinden etkilemiştir. İyilik-kötülük yoktur, iyi ve kötü karşılaşmalar vardır. Ve bunların sonuçları olan sevinçli ya da kederli etkilenişler. Evet, bu kadar yalın, ama yalın olduğu ölçüde dolu ve güçlü bir felsefe.
Deleuze'e göre filozofların prensidir Spinoza: “O, son derece gelişmiş, sistematik ve bilgince kurulmuş olağanüstü bir kavramsal aygıtı olan bir filozoftur; ama bununla birlikte en üst düzeyde dolaysız ve hazırlıksız bir karşılaşmanın nesnesidir, öyle ki filozof-olmayan biri ya da her türlü kültürden yoksun biri ondan apansız bir aydınlanma, bir 'şimşek', bir parıltı devşirebilir. Spinozacı olunduğunun keşfedilmesi gibidir bu; Spinoza'nın ortasına varılır, sistemin ya da bileşimin içine çekilinir, sürüklenilir. Nietzsche, 'çok şaşırdım ve sevindim... Spinoza'yı nerdeyse hiç tanımıyordum, eğer şimdi ona gereksinim duymuşsam, içgüdüsel bir edimin sonucudur bu', diye yazarken, sadece bir filozof olarak konuşmaz, belki de özellikle bir filozof olarak konuşmaz.“
Spinoza. Pratik Felsefe'nin Türkçe'deki bu ikinci baskısı, 2005-2006 yıllarında Ulus Baker'in yürüttüğü Ethica Okumaları çerçevesinde oluşturulan Türkçe Deleuze-Spinoza terminolojisi ve ilk baskıdan bu yana yayımlanan yeni Spinoza çevirileri dikkate alınarak Okumalar'ın katılımcılarından Alber Nahum tarafından gözden geçirilmiş ve büyük ölçüde yeniden çevrilmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789758686223
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
141
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2011-10
Çeviren
Alber Nahum,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat