NTV Yayınları son yıllarda tüm dünyanın gündemini meşgul eden bir ülkeye odaklanıyor: Çin Halk Cumhuriyeti
Pekin'de görevli gazeteci Jasper Becker, bugünkü Çin'e dair derin bilgiler sunan bu açık görüşlü çalışmasında gezegenimizin en kalabalık ulusunu ve bu ulusun, kendini küresel bir ekonomik güce dönüştürürken hangi yöne doğru ilerlediğini inceliyor.
Derin çözümlemeleri aydınlatıcı anekdotlarla birleştirerek Çin hükümetinin nasıl bir şekle bürüneceği, komünizm mirasının modernleşmeyi nasıl etkileyeceği, Şanghay'ın kentsel kapitalizm başarısının başka yerlerde tekrarlanıp tekrarlanamayacağı; toptan kültürel ve ekonomik değişimin, otoriter devlet yönetiminden pazar yönelimli düzene geçişle yüz yüze gelen milyonların direnciyle karşılaşıp karşılaşmayacağı; yeni Çin'in, çevre kirliliği, işsizlik ve açgözlü enerji talebiyle nasıl başa çıkacağı gibi bütün önemli sorulara değinen Becker, dünyanın her yanında ekonomik, diplomatik ve askeri stratejileri çoktan şekillendirmeye başlamış olan Çin'in geçirdiği derin değişimi göstermek için ideal bir rehber. Kitabın her bölümü önce belli bir bölgeyi ve yoksulluk, azınlık sorunları ve resmi yozlaşma gibi önemli yerel meseleleri inceliyor; ardından, hepsini daha geniş Çin toplumu bağlamına yerleştiriyor.
Kadim bir kültürün kendini dinamik bir tüketim toplumuna dönüştürmesindeki paradoksu yakalayan ve canlı fotoğraflarla bezeli Ejder Şahlanıyor, Çin'in sorunlarını ve geleceğini geniş bir perspektiften inceleyen, güzel yazılmış ve başarıyla toparlanmış bir çalışma.
(Tanıtım Yazısından)
Geleceğin süper gücü sayılan Çin mucizevi kalkınma hamlesini nasıl gerçekleştirdi? Dünyanın ekonomik dengelerini değiştiren Ejder nasıl bir değişim geçiriyor?
Stok Kodu
9789756690727
Boyut
187-235
Sayfa Sayısı
262
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-08
Çeviren
Algan Sezgintüredi
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat