Yazara göre, günümüzde futboldan daha küresel bir olgu yok. “Futbol İmparatorluğu“ ne sınır tanır, ne de engel. Roma İmparatorluğu, Şarlken'in imparatorluğu, Moğol imparatorluğu ve Napolyon'un imparatorluğu gibi devasa imparatorluklar bile tüm dünyaya egemen olmaktan çok uzaktaydı; dünyanın büyük bir kısmı bu imparatorlukların egemenlikleri dışındaydı.
ABD'nin Fethedemediği Tek Alan
Tüm dünyaya hükmedebilmiş ilk imparatorluk ise ABD, ama futbol bu imparatorluğu da etki alanı ve popülerlik açısından kat be kat geride bırakmış durumda. Futbolun otoritesi çok daha eksiksiz ve sağlamdır, çünkü barışçıldır, futbolun benimsenmesinde zorlama ve dayatma yoktur; futbol dünyayı barışçı yollardan fethetmiştir. Futbol imparatorluğu üstünde güneş hiç batmaz. Futbol böylece küreselleşmenin de simgesi olmuştur.
Futbol demokrasiden de, piyasa ekonomisinden de, hatta internetten de çok daha önce ve yaygın bir biçimde küreselleşmiştir. Bir başka ilginç nokta da futbolun ABD'nin egemenliği dışında kalan nadir küreselleşme olgularından biri olmasıdır. ABD son yıllarda gösterdiği ilerlemeye rağmen fotbolda bir süper güç değil.
Futbol Neden Daha Popüler?
Yazar futbolun öteki sporlar karşısındaki üstünlüğünün, basitliğinden kaynaklandığını şöyle ifade ediyor: “Futbol diğer sporlara nazaran her yerde (sokakta, bahçede, tarlada, plajda, çimde), herhangi bir topla (tenis topuyla, plastik topla, hatta köpükten ya da kağıttan yapılmış bir topla bile), herhangi bir oyuncu bileşimiyle (on bire on bir olabileceği gibi, ikiye iki, üçe üç, hatta teke tek), herhangi bir zeminde (çimen, parke, toprak, beton, asfalt vs.) oynanabilir; kale direği yerine iki taş ya da iki tişört bile koysanız olur.“
Futbol Küresel Bir Tutku
Liverpool'un eski teknik direktörlerinden Bill Shankly ise şöyle diyordu: “Futbol bir ölüm kalım meselesi değildir. Daha da önemlidir!“ Evet, futbol gerçekten de hem kitlelerle hem de elit çevrelerle ilişkisi olan bir spor olmaktan ibaret değil, aynı zamanda “küresel bir tutku“. Futbol, herkesin anladığı, bölgesel, ulusal farklılıkları ve kuşak farklılıklarını aşan bir spor.
Sporla ilgili çok sayıda sosyolojik ve ekonomik araştırma yapılmasına rağmen futbolun jeostratejik özellikleri hakkında bir çalışmaya rastlamak güçtür. İşte elinizdeki kitap bu boşluğu doldurmayı amaçlıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789756690642
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
204
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-05
Çeviren
İsmail Yerguz,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat