2000’li Yıllarda Hz. Musa - Hz. İsa - Hz. Muhammed (s. a. v.)

%20
2000'li Yıllarda Hz. Musa - Hz. İsa ve Hz. Muhammed (s.a.v),Ahmet Güze
Bütün yönleriyle Hayatları, Tesirleri, Mesajları, Sosyokültürel tabanlarının bugünü ve geleceği açısından mukayeseleri...
Kendilerine kitap gönderilen ululazm peygamberlerden Hz. Musa (a.s.), Hz. İsa (a.s.) ve Hz. Muhammed (s.a.v.)'in kişiliklerini, mesajlarını, tesirlerini, sosyo-kültürel tabanlarının bugününü ve geleceğini aralarında mukayese yaparak, bütün yönleriyle anlamak, anlatmak son derece önem arz etmektedir. Zira bugün dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğu, bu üç peygambere iman etmektedir. Ve bu üç Peygamberin aralarında yakın akrabalık olduğu hâlde, mesajlarının, tebliğ ettikleri dinin kaynağı aynı olduğu hâlde; kısacası bunlar “İbrahîmî“ peygamberler oldukları hâlde, bu peygamberlere iman eden kişilerin birbirleriyle kavgaları had safhaya varmıştır. İncir çekirdeğini doldurmayan sebepler yüzünden yeryüzünü kana bulayanlar, silâhlanma yarışına girerek insanları soğuk demirlerin, zehirli gazların kobayı hâline getirenler ve sonra da “İnsan Hak ve Hukukundan“ “Kardeşlikten“ “Hümanizm“den dem vuranlar, iman ettikleri peygamberlerini, onların kişiliklerini, mesajlarını, tesirlerini ne ölçüde anlayabilmişlerdir.

Asırlardır devam eden; dinler arasında, hatta aynı din mensuplarının kendi aralarında yaptıkları savaşlar sayılamayacak kadar çok olmasına karşın, özellikle Hz. Musa (a.s.) ve Hz. İsa (a.s.) hakkında yazılan eserlerin sayısı çok azdır. Savaşlara yapılan masrafların hesabı yapılamazken, hakikatin aranması adına yapılması gereken bilimsel çalışmalar göz ardı edilmiştir.

Yazar, üzerinde altı yıl çalıştığı bu eserinde; adı geçen üç Peygamberin kişiliklerini, mesajlarını, tesirlerini ilmî verilere dayanarak, sosyo-kültürel tabanlarının bugünü ve yarını açısından aralarında mukayese yaparak, onları bütün yönleriyle incelemiştir.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789944116718
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
608
Basım Yeri
Konya
Basım Tarihi
2011-12
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat