İnsanlık âlemi için kurtuluş yolları üç bölüm halinde, ?Adımlar? serisinde anlatılacaktır. Adımlar 1 de: Tevbe, sabır, şükür, muhabbet ve rıza vardır. Adımlar 2?de: Niyet, ihlâs,sıdk, fakr, zühd, reca, havf var. Adımlar3 de: tevhid, tevekkül, tefekkür, murakabe, ölüm konuları işlenmiştir.

??. Sen yarattıklarına zulmetmezsin, biliyoruz. Lâkin biz bize zulmettik. Geldiğimiz yeri unuttuk. Biliyoruz ki yaşadığımız süre içinde, her türlü imtihanımız asla bitmeyecek. Biz acizler olarak bütün bu imtihanların üstesinden nasıl geliriz? Sonumuzun hüsran olmasından korkuyoruz. İmanı veren Sendin. Son nefesteki zor hâlimizde, iman ile Sana gelmeyi nasip et??

??Dünyada yaşarken öğrendik de ayıpları örttük, Sen örtersin diye. Öğrendik de merhamet ettik, Sen edersin diye. Öğrendik de affettik, Sen affedersin diye. Öğrendik de lûtfettik, Lûtfedersin diye. İsyan ettik, sonra tevbe ettik, tevbe edeni seversin diye??


??Kalplerimize muhabbetinin tadından koy ki birbirimizi sevelim. Böylece Seni sevme yolunu seçmiş olalım. Seni öyle sevelim, öyle sevelim ki Senden gelen her ne olursa olsun, sevinip, coşalım. Sana itaatten başka bir itaati unutalım. Senin yoluna her neyimiz varsa feda edebilelim. Hiç düşünmeden, tereddüt etmeden??

??Affet ki korkularımız kaybolsun. Affet ki ümidimiz artsın. Affet ki kalbimiz sükûnet bulsun. Affet ki ruhumuz hapsinden kurtulsun??


??Varlığımızı, Zâtında erit, kaybet. Öyle ki, Senin için, Senin muradın için yok olmanın inanılmayan mucizesini yaşayalım. Böylece varlık günahından, şöhret âfetinden, Cennet özleminden, Cehennem korkusundan kurtulalım. Biz Seni sevmeyi bilemediğimize sabrediyoruz. Çünkü Sen bildirmeden, bilemeyiz. Biz Seni birleyemediğimiz için sabrediyoruz. Çünkü Sen tevhide getirmezsen, gelemeyiz. Biz Seni anlayamadığımız için sabrediyoruz. Çünkü Sen yüzündeki perdeleri kaldırmazsan, anlayamayız. Biz Seni tanıyamadığımız için sabrediyoruz. Çünkü Sen zanlarımızı kaldırmazsan, tanıyamayız?"
Stok Kodu
9789759802844
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
143
Basım Yeri
Konya
Basım Tarihi
2005-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat