Mevlevilikte Sema ve Musiki (Ciltli)

%20
Mevlevilikte Sema ve Musiki,Fuat Yöndemli

Liste Fiyatı : 50,00 TL
İndirimli Fiyat : 40,00 TL
(Bu ürünü aldığınızda 40 puan kazanacaksınız)
   40

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Birçok değerli araştırma ve kitaba imza atmış olan, dostluğuyla iftihar ettiğim Prof. Dr. Fuat Yöndemli, bu kez “Mevlevilik“ konusunu ele almış, çok geniş bir literatür taramasıyla meydana getirdiği “Mevlevilikte Sema ve Musiki“ adlı çok kapsamlı kitabıyla Mevleviliğin adeta tomografisini çıkarmış. Kendisini ne denli tebrik etsek azdır. Biz, olgulara “gönül“ ile değil, “akıl“ ile bakmak zorundayız. Prof. Yöndemli, eşsiz değerdeki bu eserini böyle vücuda getirmiştir. Onu ne kadar övsek azdır.
(Burhan Oğuz'un bu eser için yazmış olduğu önsözden)
“Özüne bakacak olursak, İslam'da ne var, ne yok; cevap çok nettir, İslam'da dans ve şarkı görmüyoruz. İslam'ı, ritüellerinde dans ve şarkı olmayan din olarak tarif edebiliriz. Alevilikte ise hem dans ve hem de şarkı olduğunu görüyoruz. Demek ki varsa yoktur. Bu o kadar öyledir ki, Konya'daki “döner dervişler“ uzun zamandır, sağlam Müslümanlar tarafından hoş karşılanmamıştır, eskiden sadece turistler ilgileniyorlardı. Şimdi her işimiz turistik olmaya başladı. Nerede o eski Müslümanlar, diyoruz ve arıyoruz...“
Yalçın Küçük: Ders 1 Küçülme Savaş, s. 374)
“Semazenlerin hiç başı döner mi?“ ve “Semazenlerin başı neden dönmüyor?“ soruları, Konya'ya sema törenlerini seyretmeye gelenlerin en çok sordukları ve cevabını aradıkları sorulardır. Bu eser bir hekim gözüyle, bu sorulara cevap vermek için planlanmıştır. Ancak böyle tıbbi bir konuya girmeden önce, Mevlana ve Mevlevilik hakkındaki genel bilgiler okuyucuya aktarılmıştır. UNESCO tarafından 2007'nin “Mevlana yılı“ olarak ilan edilmesi dolayısıyla, bu eser yeniden gözden geçirilerek, önceki baskılarda bulunmayan yeni bölümler ilave edilmiştir.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789944116435
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
503
Basım Yeri
Konya
Basım Tarihi
2000-01
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat