Şeyh Evhadü'd- Din Hamid El- Kirmanîve Menakıb- Namesi

%20
Şeyh Evhadü'd- Din Hamid El- Kirmanîve Menakıb- Namesi,Mikâil Bayram
Anadolu'yu kültürel yapısı ile tanımak, hiç şüphesiz Selçuklular zamanındaki dinî zümreleri çok iyi tahlil etmeye ve tanımaya bağlıdır. Bu alanda bazı değerli çalışmalar yapılmıştır. İşte bu gayeye ma'tuf olarak bu çalışmada "Evha­diyye hareketi" ve bu hareketin kurucusu Evhadü'd-din Hâmid el- Kir­manî tanıtılmaya çalışılacaktır. Türkiye Selçukluları döneminde Evhadü'd-din-i Kir­manî hakkında Menakib-i Evhadü'd-din-i Kirmanî adlı müstakil bir eser te'lif edilmiştir. Türkiye Selçukluları döneminde Evhadü'd-din-i Kir­manî hakında Menakib-i Evhadü'd-din-i Kirmanî adlı müstakil bir eser te'lif edilmiştir. Anadolu'da yazılmış Meşayih menakıb-nâmelerinin ilki olup, 1204-1234 yılları arasında Anadolu'da faaliyet gösteren Türkmen şeyh Evha­dü'd-din Hamid el-Kirmanî'nin hayat hikâyesini ve faaliyetlerini anlatan bir eserdir. Sivas'a yerleşmiş olan Evhadü'din'in halifelerinden Tiflisli Şeyh Şem­sü'd-din Ömer'in oğlu Muhammed el-Alâî tarafından derleme suretiyle te'lif edilmiştir

Anadolu Selçukluları devrinin en ünlü şair mutasavvıflarından olan Şeyh Evhadü'd-din Hâmid el-Kirmani'nin başlattığı "Evhadiyye" hareketi de XIII. asrın başından itibaren Anadolu'da yayılmaya başlamış, en güçlü siyasî, fikrî ve dinî (tasavvufî) bir mahiyette tezahür etmiştir. Özellikle I. Gıyasu'd-din Key­hüsrev ve oğlu I. Alau'd-din Keykubad zamanında iktidarın destek ve hima­yesini kazanmıştır.

Bu çalışmada Türkiye Selçukluları devri tarihinin en önemli ana kaynaklarından olan „Menakib-i Şeyh Evhadü'd-din-i Kirmanî adlı eser, ilk olarak tarafımdan „Evhadü'd-din-i Kirmanî ve Menakıb-nâmesi adıyla bugünkü Türkçe'ye tercüme edilerek yayınlanmaktadır.
Stok Kodu
9789944116657
Boyut
165-240
Sayfa Sayısı
328
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-05
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat