Elinizdeki bu defter, dil öğretiminde esas olan dört temel ögeden yazma becerisinin kazanılabilmesi amacıyla geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimiz için hazırlanmıştır.
Bu defterde:
- Kelimelerin şekiller desteğinde bütün olarak yazımına hazırlama,
- Tüm harflerin kelimeler içerisinde hangi durumda ve nasıl kullanılacağını kavratma,
- Özel yazılış biçimi olan harflerin yazılış şekillerini vurgulama,
- Arapça yazımında önemi olan hareketlerin ve diğer işaretlerin kelime içinde kullanımını kavratma,
- Öğrenmede kalıcılığı sağlayan yeterli tekrar sistemini uygulayarak okuma ile yazma arasındaki kopuklukların giderilmesini sağlama,
- Yazmayı etkileyen algı zorluğunu giderme, doğru ve çabuk yazma alışkanlığını kazandırma amaçlanmıştır.
Bu çalışmada, öğrencilerimizin Arapça yazı yazmadan zevk alabilmeleri ön planda tutulmuştur. Birinci bölümde harflerin müstakil, başta, ortada, sonda yazılış şekilleri, bir yazı çizgisine göre yazılışları, yazılış yönleri ve bitişip bitişmeme durumları verilmiştir.
İkinci bölümde harflerin kelime içierisinde bir bütün olarak yazılış uygulamaları, özenle seçilmiş örneklerle sağlanmıştır. Bu bölümde harflerin her türlü yazımının pekiştirilmesi amaçlanmıştır. Yazım için gerekli hareketler işaretler ve diğer bilgiler öncelik sırasına göre harf uygulamalarının arasına serpiştirilmiştir.
Yazım çalışmaları yapılırken, birinci pencerede, öğretilmesi hedeflenen harf hakkında gerekli bilgilerin göz önünde bulundurulması sağlanmıştır. İkinci pencerede yazı çalışması yapılacak seçme kelimeler kırmızı renkli olarak verilmiştir. Öğrenci, öğretmenin önerisine göre bu kelimeleri üçüncü pencereye yazacaktır. Öğretmen bu kelimeleri yazdırma ödevlerini sınıf seviyesine göre ayarlayabiliecektir. Döndüncü pencerede, yazı işaretlerinin şekli verilmiştir. Beşinci pencerede önce sadece o yazı işaretinin alıştırması hedeflenmiş, ikinci olarak da o derste öğrendiği harfin üzerinde bir önceki derste öğrendiği işaretin uygulanması istenmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789757157113
Boyut
165-245
Sayfa Sayısı
96
Basım Yeri
Konya
Basım Tarihi
2011-03
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat