'Son Darbe' den kasıt, Büyük Türk hükümdarı Gazneli Mahmut'un Hindistan'a yaptığı 17. ve başarılı olduğu son seferidir. Seferin hedefi Hintlilerin Kâbesi sayılan Somnat kalesini fethederek asırlardan beri yerli halkı köle haline getiren kast sistemini yok etmek, İslam'ın getirdiği eşitliği ve birliği yerleştirmekti.
'Son Darbe' adlı bu roman, Türk kahramanlığının ve karakterinin Hintlileri nasıl etkilediğini anlatan gerçek hikâyelerden oluşmaktadır. Mahmut sadece fatih değil aynı zamanda bir kurtarıcı olarak görülmüştür.
Bu romanın uyarlanmasında esas aldığımız Urduca eserin adı 'Ahrî Marka=Son Darbe'dir. Adı geçen eser Pakistanlı Nasim Hicazî tarafından 1959'de yazılmıştır. Yazar 1914'te Gurdaspur'un bir köyünde doğdu. Birkaç yıl gazete yazarı olarak çalışan Hicazî daha sonra Tarihî romanlara yönelerek şöhrete kavuşmuştur. Mart 1996'de vefat etmiştir.
Romanı Türkçe'ye aktarırken dil ve üslup ile kimi kavramlar değiştirilmiştir. Tarihî olaylar aynen alınırken bunlara gerçek tarihler ve vakıalar da ilâve edilmiştir.
Stok Kodu
9789944116152
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
272
Basım Yeri
Konya
Basım Tarihi
2006-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat