Osmanlı Imparatorluğunda Yabancı Okullar Osmanlı İmparatorluğu'nda Yabancı Okullar adlı bu kitap, Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya gibi Yabancı Devletlerin, azınlıkları kullanarak, eğitim maskesi altında, Osmanlı Devleti aleyhindeki çalışmalarını, okullarda planladıkları ve yürüttükleri siyasi faaliyetleri konu edinmektedir.

Kitabın mesajı; siyasi amaçlı eğitim faaliyetlerinin, Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünü hazırlayan ve hızlandıran etkenlerden biri olduğudur. Çıkış noktası eğitim, odak noktası Osmanlı Devleti'nden azınlıkları koparmak olan Yabancı Okullar sorunun temelinde; Osmanlı İmparatorluğu üzerinde nüfuz sahibi olma amacı yanında, eğitim, din, kültür ve politika gibi nedenler bulunmaktadır.

Yabancı Devletlerin azınlıkları etkileyebilmesi için en tutarlı yol; din açısından yakınlık kurmak, bunu maddi olanaklarla desteklemek, onları himaye altına alarak okullar aracılığı ile nüfuzlarını sürdürmekti. Bunun yanı sıra; ticaret, okul, kilise, misyoner bağlantısını, Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu siyasi zayıflığı, Osmanlı'nın kendi zararına verdiği birçok imtiyaz ve kapitülasyonları, yasal boşlukları da çıkarları doğrultusunda kullanmışlardır.

Yalnız bulunduğu dönemi ve Osmanlı Devleti'ni etkilemekle kalmayan okullar ve siyasi faaliyetleri birçok soruna olumsuz katkıda bulunmuş ve günümüze yansıyan yeni sorunlara da zemin hazırlamıştır. Her yönüyle Yabancı Okulları ele alan araştırmamız, eğitim açısından yararlı, siyasi açıdan zararlı bu kurumların tarihi gelişimini, Osmanlı Devleti'nin çöküşüne olan katkısını, arşiv belgeleri ışığında aydınlatmaya çalışmaktadır.
(Arka Kapak) Osmanlı Imparatorluğunda Yabancı Okullar, Ocak Yayınları, 9789754220308, İlknur Polat
Stok Kodu
9789754220308
Basım Yeri
Ankara
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat