Belgelerle Yunan Mezalimi Tarih: 9 Eylül 1922
Türk Ordusu, akıncı cetlerini hatırlatan bir yıldırım hızıyla hareket ederek on gün Afyon'dan İzmir'e ulaşır.

Batı Cephesi Komutanlığı karargahın Bornova'da kurmuş, gelişmeleri izlemektedir. Türk basını da, bu yıldırım harekatını yakından takip etmektedir. Yunanlıların, Batı Anadolu'da Türk Milleti'ne reva gördükleri mezalimi soran Vakit Gazetesi muhabirine, Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa şu cevabı verir:

"Yunan ordusunun Anadolu'da yaptığı yıkımın maddi karşılığı bir buçuk milyar altın liradır. Yunanlılar, Anadolu'da 280.000 ev yakmıştır. Yaktıkları şehir ve köyler hakkında ciddi bir inceleme yapıldığı takdirde bunun daha da fazla olduğu görülecektir... Yunan askerlerinin yangından başka, yaptıkları soygunlar da dehşetlidir. Yakmadıkları ya da yakamadıkları şehir ve köylerimizi soyup soğana çevirmişlerdir. Her Yunan eri 1.000 liralık soygun yapmıştır. 200.000 mevcutlu Yunan ordusunun gasp ettiği servet en azından 200 milyon altın lira demektir... Böyle milli servetten milyonları gasp etmişlerdir.

... Hele nüfus, ırz ve namusça olan kayıplarımız hiçbir ölçüye sığmaz. Fakat bütün bu zararlarımızı Yunanlıların yanına bırakmayacağız. Bunları en son kuruşuna kadar ödeteceğiz..."

Bunları söyledikten sonra İsmet Paşa ayağa kalkar, hala için için yanmakta olan ve yer yer de patlamaların duyulduğu İzmir'e yönelerek kısık bir sesle devam eder:

"Geçtiğimiz yerlerde harabeler gördük... Zaferin neş'esini duyamadık. İzmir'e olsun sağlam girelim, üzüntü ve keder duymayalım dedik. Ne çare kader... olmadı."
(Arka Kapak) Belgelerle Yunan Mezalimi, Ocak Yayınları, 9789754221831, Zekeriya Türkmen
Stok Kodu
9789754221831
Basım Yeri
Ankara
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat