Ressamlar ve Kadınları Yunan yonut sanatçısı (heykeltraş) Praxiteles'in İsa'dan Önce 4. yüzyılda yaptığı Knidos Afrodit'i yonutuna, sevgilisi, güzeller güzeli bir "fahişe" olan Phrynea model durmuştur.

Rubens, ilk eşinin ölümünden sonra evlendiği 16 yaşındaki Hélene Fourment'ı tarihteki ilk güzellik yarışmasının kahramanları olan ve Üç Güzeller diye anılan tanrıçalar Hera, Athena ve Afrodit'i görselleştirirken her biri için model olarak kullanmıştır.

Matisse, ünlü Pembe Çıplak adlı tablosunun önce asistanı sonra modeli Amerikalı Lydia'dan esinlenerek yaratmıştır. Ama, eşinin de çok sayıda portresini yapmıştır. Egon Schiele evlenmeye karar verince, modeli Wally Kızılhaç gönüllüleri arasına katılmış ve 1917 yılında Dalmaçya'da kızıla yakalanarak ölmüştür. Oscar Kokoschka eşiyle tanışmadan önce, besteci Gustav Mahler'in dul eşi Alma Mahler ile fırtınalı bir aşk yaşamış ve bu aşktan "Fırtına" (The Tempest) adlı tablo doğmuştur. Bonnard, Maria Boursin ile 30 yıl birlikte yaşadıktan sonra evlenmiş, eşinin yatakta, odada, küvette yüzlerce çıplak resmini yapmıştır. Eşini yitirdikten 4 yıl geçtikten sonra bile gene onun çıplak betimlemelerini yapıyor olmasıyla kayıtlara geçmiştir. Picasso yaşamına giren kadınların (eşlerinin ve metreslerinin) onlarca resmini boyamıştır.

Türk ressamlar, Halil Paşa, Namık İsmail, Osman Hamdi Bey, Bahriyeli İsmail Hakkı, Feyhaman Duran, Hüseyin Avni Lifij, Eşref Üren, Edip Hakkı Köseoğlu, Zeki Faik İzer, Ercüment Kalmık, Hale Asaf, Nuri İyem, Fethi Arda, Özdemir Altan, Yalçın Gökçebağ da eşlerini tuvallerine yansıtan sanatçılar arasındadırlar.

Önder Şenyapılı, yerli ve yabancı 45 ressamın sevgilileri, modelleri ve eşleriyle ilişkilerini araştırıyor ve 240 tabloyla ressamlar ve kadınlarını tanıtmaya çalışıyor bu kitapta. Ressamlar ve Kadınları, Odtü Yayıncılık, 3000644100029, Önder Şenyapılı
Stok Kodu
3000644100029
Boyut
140-210
Sayfa Sayısı
152
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2003-4
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat