Fen ve Mühendislik Bilimlerinde Matematik Yöntemler

%17
Fen ve Mühendislik Bilimlerinde Matematik Yöntemler,Selçuk Bayın
Fen ve Mühendislik Bilimlerinde Matematik Yöntemler Aynı matematik yöntemlerin fen ve mühendislik bilimlerinin çok değişik alanlarında karşımıza çıktığını biliyoruz. Bu özellik, değişik disiplinlerin kaynaşarak çok disiplinli alanların ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır. Bu kitabın amacı, gerek yüksek lisans ve doktora öğrencilerini ve gerekse araştırmacıları, karşılarına sık sık çıkacak bu tekniklerle tanıştırmaktır.
Kitabın giriş bölümünü izleyen ilk beş bölüm, genelde karşılaşılan özel fonksiyonları ve uygulama alanlarını anlatır. Yedinci bölüm, uygulamalarda kaşılaşılan pek çok ikinci dereceden diferansiyel denklemin ve çözümlerinin, Gauss hipergeometrik denklemi ve fonksiyonları cinsinden parametrik olarak nasıl yazılabileceğini gösterir. Sekizinci bölüm, özel fonksiyonlar arasında gördüğümüz benzerlikleri Sturm-Liouville teorisinin çatısı altında inceler. Dokuz ve onuncu bölümler ise, kompleks analiz tekniklerinin uygulamalarını anlatır.
On birinci bölüm uygulamalar açısından çok önemli olan serileri işler. Bu bölümde serilerin yakınsaklıklarının nasıl kontrol edileceği ve toplamlarının nasıl bulunabileceği anlatılır. On ikinci bölümde integral dönüşümler ve on üçüncü bölümde de varyasyon hesapları uygulamaları ile anlatılır. On dördüncü bölümde integral denklemler ve on beşinci bölümde de çok geniş uygulama alanı olan Green fonksiyonları kapsamlı birbiçimde anlatılır.
Kitap, fizik ve mühendislik bölümlerinin yüksek lisans ve doktora programlarında zorunlu olarak okutulan "Matematik Yöntemler I ve II" dersleri için uygun ders kitabı özelliklerini taşımaktadır. Kitabın tamamı iki yarı yılda okutulabileceği gibi, bazı bölümler seçilerek tek yan yıllık bir ders de tasarlanılabilir.
(Arka Kapak) Fen ve Mühendislik Bilimlerinde Matematik Yöntemler, Odtü Yayıncılık, 9789757064282, Selçuk Bayın
Stok Kodu
9789757064282
Boyut
165-245
Sayfa Sayısı
320
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2000-9
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat