Osmanlı'da Neft ve Petrol SEDAT SİMAVİ SOSYAL BİLİMLER EN İYİ KİTAP ÖDÜLÜ.
Dr. Volkan Ş. Ediger'in on üç yıldır özenle yürüttüğü araştırma ve incelemelere dayanan Osmanlı'da Neft ve Petrol, Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki petrol olgusunu bütün ayrıntılarıyla ele almaktadır. Osmanlı Arşivleri'nden sağlanan yüzden fazla özgün belgenin değerlendirildiği çalışmada, konuyla ilgili önceden yazılmış eserlerin neredeyse tamamına yer verilmiştir. Bu kapsamda çalışma, yalnızca bir petrol tarihi değil, aynı zamanda enerji kaynaklarının ekonomik ve politik dinamiklerinin de ele alındığı bir enerji tarihi niteliğindedir.

Osmanlı, neft ve petrol sözcüklerini sık sık birlikte kullandığından, bu uygulamayı, yani neft gibi Doğu kökenli bir sözcükle petrol gibi Batı kökenli bir sözcüğün birlikte kullanılması uygulamasını kitabın adına da yansıtan yazar, böylece, Osmanlı'nın bu iki medeniyet arasında kaldığını ama her ikisinden de belirli ölçülerde yararlanmaya çalıştığını vurgulamak istemiştir. Diğer birçok alanda olduğu gibi, enerji konularındaki tüketim trendlerini de başarıyla yakalayan Osmanlı İmparatorluğu'nun, üretim teknolojilerinde çağına ayak uyduramaması yüzünden yaşadığı sıkıntılar onun yok olmasına kadar uzanan nedenler zincirinin önemli bir halkasını oluşturmaktadır.

Eski Osmanlı topraklarında günümüzde uygulanmaya çalışılan uluslararası enerji politikalarının genleri binlerce yıl geriye gitmektedir. Bu genetik şifreyi çözmeden bölgenin ve ülkemizin bugününün kavranmaya çalışılması, yanlış değerlendirmeler yapılmasına yol açabilecektir. Osmanlı'da Neft ve Petrol bu açıdan da önemli bir kaynak eser işlevini görecektir.

Bu kitabı mutlaka okuyun: Osmanlıda Neft ve Petrol. Biliyorsunuz Osmanlıda neft ve petrol aynı anlama geliyor Müthiş bir şey! Osmanlı döneminde bu şimdiki Irak vesairede dönen dolapların temellerini görüyorsunuz. Korkunç güzel bir çalışma. Prof. Dr. Emre Kongar, Mehmet Barlas NTV, Yorum Farkı, 12.12.2006.

Volkan Ş. Edigerin tam 13 yıl süren titiz ve kapsamlı araştırmasının ürünü. Petrolün nasıl tarih yazdığını perde arkasıyla ve kronolojik olarak gözler önüne seren bir kitap Enerji, Ekonomi-Politik, Perspektif, Neft, Petrol sözcükleri, kitabın ne kadar ağır olduğunu gösteriyor, değil mi' Hiç de değil, Roman gibi okunuyor. Hikmet Bila, Cumhuriyet, 30.06.2006.

Volkanın bu büyük eseri, bugün Ortadoğunun başındaki belaların köklerine ışık tutan, Birinci dünya Savaşı ile neleri, niçin ve nasıl kaybettiğimizi belgeleyen, enfes bir akıcılık ve geniş bir bilgi bazı üzerine yazılmış bir şaheser Volkan aslında her bölümde tüm dünyada olup biteni Türkiye perspektifinden anlattığı için, kitap bir yerde genel bir petrol tarihçesi olarak da okunabilir Prof. Dr. A. M. Celal Şengör, Cumhuriyet Bilim Teknoloji, 23.02.2007

Çalışmanın yalnız bir petrol tarihi değil, aynı zamanda enerji kaynaklarının ekonomik ve politik dinamiklerini de içeren bir enerji tarihi olduğu değerlendirilmesi yapılıyor. M. Ali Kışlalı Osmanlı'da Neft ve Petrol, Odtü Yayıncılık, 3000644100109, Volkan Ş. Ediger
Stok Kodu
3000644100109
Boyut
140-215
Sayfa Sayısı
496
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2006-2
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat