Max Weber'de İktısadı Gelısme Düşüncesi

%20
Max Weber'de İktısadı Gelısme Düşüncesi,İshak Torun
Max Weber, iktisadi gelişme ve zihniyet -ve dolayısıyla din- arasında ilişki kuran düşüncesiyle büyük bir çığır açmıştır.
Weber'in iktisadi gelişme düşüncesi, Batı İktisadi gelişmesi ve Modern Kapitalizm'i yalnızca Batı'ya özgü kılmaya odaklanmıştır. Bu bağlamda, kendisine şu soruları yöneltmiştir: "Modern teknoloji, modern bürokratik devlet niçin başka yerde, özellikle Asya'da değil de modern zamanda Batı'da ortaya çıkmıştır. Ve, gelişmeyi etkilemek noktasında hangi toplumsal öncelikler öne çıkmış, hangi bedeller ödenmiştir?"
İktisadi gelişme ve kapitalizmi tanımlayan özellikler, büyük ölçüde halen Karl Marx ve Max Weber'in öncü niteliğindeki yazılardan çıkarılmaktadır. Ülkemizde yapılan Weberyen çalışmaların sayısı Marxist çalışmalara nispeten, şerif Mardin'in de belirttiği üzere, çok sınırlı kalmıştır. Ülkemizde, her türüyle kapitalizmin salt "talan-vurgun-sömürü" olarak algılanmasının temelinde de bu gerçeklik yatıyor olmalıdır.
Weber'e göre, elde etme güdüsü, kazanç tutkusu ve kuru kar hırsının Modern Kapitalizmle hiçbir ilgisi yoktur. Modern Kapitalizm, olsa olsa bu irrasyonel güdülerin dizginlenmesiyle özdeş olabilir. Kazanç ve kar arzusu her çağ ve toplumda var olmuştur. Ancak, kar arayışı ile rasyonel çalışma disiplinin bileşimi tarihte bir kez, modern zamanda, Batı'da ortaya çıkmıştır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758513383
Basım Yeri
İstanbul
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat