Osmanlı dönemi de dahil olmak üzere modern Türk tarihinde, uluslararası politika, çevresel güvenlik ve ilişkiler ile jeopolitik güç mücadelesi ve denge arayışları yanında Türkiye'nin Ulusal Güvenlik ve Savunma Politikalarında, Rusya ile ilişkilerin önemi hayli ağırlıklı bir yere sahip olmasına rağmen, Türk yazınında Rusya ile ilgili çalışmaların yok denecek kadar az oluşu, doğal olarak büyük kuzey komşumuzun anlaşılması ve kavranmasını zorlaştırmıştır. Genç ve dinamik bir akademisyen olan Doç. Dr. Mesut Hakkı Caşın'ın bu çalışması, Türkiye'deki Rusya'ya İlişkin yayın eksikliğini giderecek ve Rusya'yı daha iyi anlamamızı sağlayacak önemli bir çalışmadır.
-Dr. Mehmet Atay-, Eski Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı

Ülkemizin asırlar boyu rakibi, nadiren dostu olmuş Rusya hakkında araştırma yapmak bir Türk araştırmacı için zor bir hedeftir. Rusya'nın en zayıfladığı dönemlerde dahi dünya olaylarında sözü dinlenmesi gereken uluslararası saygın ve ağırlıklı aktör konumunu koruması, böyle bir araştırmayı daha iddialı ve önemli kılmaktadır. Hayli geniş bir yelpazeye yayılan Rusya araştırmaları arasında, Doç. Dr. Mesut Hakkı Caşın'm seçtiği stratejik alan, özellikle Türkiye'nin dış politikasını etkileyen ve Türkiye'nin stratejik bakışını odakladığı çok geniş ve hassas bir İnceleme alanını teşkil etmektedir.
-Murat Bilhan, Büyükelçi-

Soğuk savaş sonrasında uluslararası sistemdeki büyük rolünü Avrasya- Pasifik ekseninde derinleştiren demokratik Rusya'yı analiz eden, Putîn sonrası hızla gelişen Türk-Rus ilişkilerini çok yönlü ele alan bu eserin akademi dünyasına önemli katkıları olacağına inanıyorum.
-Prof. Dr. Hasan Koni-

Bu kitap, gerek akademisyenlere ve uluslararası ilişkiler öğrencilerine, gerekse okuma merakını gidermeye alışık okuyucu kitlesine Rusya hakkında doğruları gösterecektir. Türkiye Cumhuriyetİ'nin jeostratejik konumu ve enerji ağları üzerindeki kritik mevkii; Rusya'nın geçmişi, yakın tarihi, çağdaş uluslararası İlişkileri ve bunların nedenleri incelendiğinde daha iyi anlaşılacaktır.
-Prof.Dr.Önder Arı-
Stok Kodu
9789759183950
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
824
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-04
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat