Korkusuz Yaşamak Bir yaşam boyunca aileden, arkadaşlardan, öğretmenlerden ve uzmanlardan "kim" olduğumuz hakkında bilgiler edindik, gerçekler topladık. Koşullu ilişkilerde yetiştik, "eğer ders çalışırsan, eğer odanı toplarsan, daha fazla para kazanırsan, benimle yatarsan, özür dilersen, beni seversen...". Çocukluğumuzdan bu yana benliği ve sevgiyi kaybetmenin gerçek veya hayali tehdidinden koruyoruz kendimizi.Her ne kadar kendimizi koruma ve kendimizi kandırma çok gerekli gibi gözükse de sürekli rahatsız, uygunsuz ve üretken olmayan biçimlerde tepki veriyoruz. Yargılıyoruz, eleştiriyoruz. Yargılanıyoruz, eleştirliyoruz.

Yetikşkinler olarak çoğumuz, hem isteklerimizi, hem de ihtiyaçlarımızı, fiziksel ve duygusal benliklerimize sormadan entellektüel olarak belirliyoruz. Sonuçta genellikle çocuklukta öğrenilmiş başkalarının değerleri ve inanç sistemleri üzerine kurulu istek ve arzuların peşinden koşuyoruz. Seçim olanaklarımızın çok kısıtlı olduğu bu yaşam alanında korku, kızgınlık benliğimizin ve ruhumuzu sarıyor. Biz ise, korukuyu yenip değişimi göze alamıyoruz.
Bu kitap, korkuyu aşıp ötesine götüren bir içe yöneliş rehberidir. Korkusuz Yaşamak, Okyanus Yayınları, Levent Kartal, 9789757200253, Jeanne Seagal
Stok Kodu
9789757200253
Boyut
135-190
Sayfa Sayısı
144
Basım Yeri
İstanbul
Çeviren
Levent Kartal
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat