Hiç kuşkusuz ki beden bilinci, insanın en geniş bilinç alanıdır ve kişinin yaşamı bir bakıma bedenin yaşamıdır. Bu yüzden de beden terapileri, bedensel farkındalığın geliştirilmesi, beden üzerine yapılan çalışmalar yoluyla, hem fiziksel hem ruhsal sağlığın geliştirilip, bütünleştirileceği görüşünden yola çıkarlar.
Çağımızda insan gelişimi ve evrimi sanki sadece kişilik veya entellektüel özelliklerine bağlıymış gibidir. Yaşam amaçları uğruna pek çok insan duygularına, bedenlerine ve doğal yaşama karşı yabancılaşmışlardır. Bunun sonucu ise kişinin kendi doğal enerji ve kapasitesini kötü kullanmasına neden olmuş, sınırlı bir enerji ve duygu ile yaşamak zorunda kalmışlardır. Bu da pek çok psikolojik ve bedensel sorunların ortaya çıkmasına neden olmuştur.
Feldenkrais, yöntemi geliştiren İsrailli fizikçi Moshe Feldenkrais'ın adıyla anılan bir bedensel ve ruhsal farkındanlık yöntemidir. Bu yöntemin amacı kişinin kendi bedeninden yola çıkarak öz bilincini geliştirmesi ruhsal/duygusal kapasitesini artırmasıdır.
Bu kitap iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde teorik bilgiler, ikinci bölümde ise herkesin uygulayabileceği bedensel egzersizleri içermektedir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789757200734
Boyut
105-185
Sayfa Sayısı
283
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-01
Çeviren
A. Serap Avanoğlu
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat