Eski bir Budacı metinde şöyle bir beyit vardır:
Bugünkü yaşantımız dünkü düşüncelerimizin, dünkü eylemlerimizin; yarınki yaşantımız da bugünkü düşüncelerimizin, bugünkü eylemlerimizin eseridir.
Karma, sanskrit dilinde yapmak, etmek, edimde bulunmak anlamına gelen bir sözcüktür. Ülkemizde genellikle “yazgı“ ya da “alın yazısı“ olarak adlandırdığımız Karma Yasası yaşamdaki en temel yasalardan, en temel gerçeklerden bir tanesidir. “Ne ekersen onu biçersin“ dediğimiz her insan, her eylem için geçerli olan bu yasayı, bu gerçeği en iyi biçimde anlatmış oluruz. Varoloşun neden-sonuç ilişkileridir. Karma Yasası.
Şu andaki yaşantımız geçmişte yaptıklarımızın sonucudur. Gelecekte olanlar ise aynı biçimde, şimdiki eylemlerimizin sonucu olacaktır. Bu yüzden de Karma içimizdeki mükemmel adalet kuralının ifadesidir. Bu mikrokozmosa, yani insana yansıyan evren kanunudur. Bunda ceza kabilinden veya keyfi hiçbir şey yoktur; bu evrensel olarak her edimin, her eylemin sonunda tekrar kaynağına dönen sonuçlar oluşturduğunun garantisidir. Karma'nın sonuçları hemen veya gecikmiş olarak gelebilir, fakat kaçınılmazdır.
Ünlü Yoga Ustası Swami Rama'nın “Karma Bağından Özgürleşmek“ adlı bu kitabında Karma Yasasının işleyişi hakkında bilgiler bulunmaktadır. Aynı zamanda bu kitapta Karma Yasasının zorunlu dar çemberinden, koşullanmalarından teker teker kendimizi nasıl bağımsızlaştırabileceğimiz, yaşam karmamızı niçin ağırlaştırmamamız, gelecekte kendi karmamızı oluştururken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda da bilgiler bulunmaktadır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789757200918
Boyut
150-22
Sayfa Sayısı
86
Basım Yeri
İstanbul
Çeviren
Nur Yener,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat