Türk Medeni Kanununa Göre Sözleşmeden Doğan İpotek Hakkı

%5
Türk Medeni Kanununa Göre Sözleşmeden Doğan İpotek Hakkı,İlhan Helvacı
Türk Medeni Kanunu'nda; ipotek, ipoteklş borç senedi ve irat senedi olmak üzere üç ayrı taşınmaz rehni türüne yer verilmiştir. Ancak anılan taşınmaz rehni türlerinden sadece ipoteğin uygulama alanı bulabildiği görülmüştür.
Türk Medeni Kanunu'nun, bu kapsamda bir akademik çalışma bakımından yakın sayılacak bir zamanda yürürlüğe girmiş olması, eski Medeni Kanun'un konuya ilişkin hükümlerinin de incelenmesini zorunlu kılmıştır.
Bu nedenle çalışmanın başlığı Eski Medeni Kanunumuzla Karşılaştırmalı Olarak Türk Medeni Kanununa Göre Sözleşmeden Doğan İpotek Hakkı olarak belirlenmiştir.
Bu çalışma kapsamında yapılan incelemeler sadece Türk Medeni Kanunu ve Yargıtay kararları ile sınırlı kalmamış, kaynak İsviçre Medeni Kanunu'nun hükümleri, dolayısıyla İsviçre Federal Mahkemesi kararları da ele alınmıştır.
Ayrıca konunun Medeni Kanun yanı sıra Borçlar Kanunu, İcra İflas Kanunu ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile bağı da dikkate alınarak söz konusu kanunların ilgili hükümleri de incelenmiştir.
Stok Kodu
9789750159985
Boyut
170-240
Sayfa Sayısı
423
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-02
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat