Hormon Kullanmak mı? Kullanmamak mı daha iyi?
Her yıl tüm dünyada milyonlarca kadın menopoza giriyor. Bu dönemde kadınlar sağlıklarına ilişkin en karmaşık kararlarından biriyle karşı karşıya kalır: hormon tedavisi görmek ya da görmemek. Pek çok kadının ( ve doktorların) bu tedavi hakkında bilgili ve akılcı tercihler yapmak için yönlendirmeye çok ihtiyacı var.
Harvardlı ünlü doktor JoAnn E. Manson tarafından kaleme alınmış bu kitap son yıllarda yapılmış birçok araştırmanın sonuçlarına dayanıyor. Bu kitap konuyla ilgili bilimsel teoriyi hormon alıp almama konusunda bocalayan tüm kadınlara yardım edecek şekilde sunan ilk kitaptır.
Kitap aşağıdaki konular üzerinde duruyor:
Hangi kadınlar hormon tedavisi için en iyi adaylar olarak düşünülür ve hangilerinin ne olursa olsun hormon tedavisinden kaçınması gerekir?
Hormon tedavisinin muhtemelen etkileyeceği yaygın hastalıklar -yani kalp hastalığı, inme , bacaklarda ve akciğerlerde pıhtı, meme kanseri ve kalça kemiği kırığı- açısından kişisel riskinizi nasıl hesaplarsınız? Bu hesaplamalar hormon tedavisi konusundaki kararınızı nasıl yönlendirmelidir?
İyi aday olan kadınlar için en iyi östrojen dozu ve formülü, tercih edilecek progesteron ve tedavinin optimal süresi nedir?
Hormon tedavisi görmeyen -ya da böyle tercih eden- kadınlar için semptomların yatıştırılması ve genel sağlık açısından alternatif çağrılar nelerdir?
Menopoza geçiş konusunda doktorunuzla nasıl etkin bir işbirliği yapabilirsiniz?
Menopoz ve Hormon Tedavisi bu ve benzeri sorularınızın yanıtlarını ve genel sağlığınız için alternatif çareleri bulabileceğiniz bir kitap.

Yazar Dr. JoAnn E. Manson, bugüne kadar ABD'li kadınlar üzerinde yapılmış en kapsamlı iki araştırmanın başına geçmiş ve meslek hayatını büyük oranda kadın sağlığına adamış 20 yıllık bir dahiliye uzmanı ve endokrinolog. Kitabındaki önerilerini gözlemsel olarak 121.999 hemşirenin otuz yıl takip edildiği Hemşire Sağlığı Araştırması'ndan ve161.000 kadının incelendiği Kadın Sağlığı Girişimi'nden elde edilen bulgulara dayandırıyor.
İçindekiler
Perimenopoz ve Menopoz
Perimenopoz ve Menopoz Semptomları ve Tedavi Şekilleri
Hormon Terapisinin Yükselişi ve Düşüşü ve (İhtiyatlı) Dönüşü
Hormon Terapisi: Güvenli mi? Fayda ve Risk Dengesini Değerlendirmek
Hormon Terapisi: Seçeneklerin Bolluğu Biyoeşdeğer Hormonlara İlişkin Gerçekler
Sağlık Profiliniz Nasıl? Hormon Terapisiyle İlişkili Beş Rahatsızlıkla İlgili Kişisel Riskinizi Nasıl Hesaplayabilirsiniz ve Nasıl Azaltabilirsiniz?
Tümünü Bir Arada Düşünmek: Hormon Terapisine Başlamalı mıyım? Kesmeli miyim?
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789944186605
Boyut
150-225
Sayfa Sayısı
278
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-02
Çeviren
Özlem Tüzel Akal,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat