Dinle-Dinlet, Anlat-Öğren, Hayal Gücünü Paylaş
Podcasting. Popüler MP3 çalar “iPod“ ile “Broadcasting“ (yayım) kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşmuş 2005 yılının en popüler sözcüğü. İnternet üzerinden müzik/yazı/görüntü dosyalarını almayı ve dağıtmayı sağlayan teknolojinin adı ve webde herkesin herkese ulaşabilmesini sağlayan bir araç. Harika, değil mi?
Türkiye'de podcasting yeni yeni tanınıyor. Çekinecek bir şey yok, çünkü muazzam yatırımlar gerektirmiyor. Masa veya dizüstü bilgisayarınız varsa, bir mikrofona ve ses kaydı yapabilen bir programa sahipseniz, podcasting denen olayın tüm olanaklarını kullanabilir hale geliyorsunuz. Bu arada Optimist'in Yaşam Kültürü dizisinin yeni kitabı podcasting'den de bol bol yararlanabilirsiniz.
Kitapta yazılım kuruluşundan, ilgili programların nerelerde bulunabileceğine; sorunlarla nasıl başa çıkabileceğinizden kendi podcast programınızı nasıl yapıp dağıtabileceğinize kadar çeşitli bilgiler var. Yazar Steve Shipside 15 yıldan beri Guardian, MacUser, Wired ve Internet Magazine gibi gazete ve dergilere teknoloji ve medya konularında yazılar yazan bir gazeteci. Teknoloji, seyahat ve sporlarla ilgili kitapları var. Podcasting konusunun tanınan bir ismi.
Podcasting, New Oxford American Sözlüğü'nde “dijital olarak kaydedilmiş radyo yayını ya da benzeri bir yayının internet üzerinden erişilerek kişisel müzik çalara indirilebilmesi“ olarak tanımlanıyor. İlk uygulamaları radyonun zaman sınırlamasını aşmak içindi. Abone olunan podcast'ı bilgisayara indirdikten sonra dilediğinizde (iPod veya MP3 çalarınızda) dinlemek için yola çıkılmıştı. Sonraları çok farklı şekillerde kayıt edilen programların internet üzerinden dağıtılmasına geçildi.
Özetle, podcast artık çok farklı alanlarda kullanılıyor. Üniversite derslerinden müze tanıtımlarına, dil eğitiminden radyo yayınlarına kadar birçok alanda değerlendirilen podcasting konusunda bilgilenmenizde yarar var. Optimist'in podcasting kitabı, bu uğraşınızda her zaman yanınızda olabilecek bir yardımcı.
Dinleyip dinletmek, anlatıp öğrenmek ve hayal gücünü paylaşmak için kitabı alıp okuyun ve podcasting'den yararlanın.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789756225899
Boyut
120-155
Sayfa Sayısı
176
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-11
Çeviren
Pınar Şiraz,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat