Osmanlı Kanunnameleri ve Hukuki Tahlilleri

%20
Osmanlı Kanunnameleri ve Hukuki Tahlilleri,Ahmed Akgündüz
OSMANLI KANUNNÂMELERİ VE HUKUKÎ TAHLİLLERİ CİLT IOsmanlı Hukukuna Giriş Ve Fâtih Devri Kanunnâmelerine ayrılmıştır. Osmanlı Devletinin 36 Eyâletinin, yüzlerce sancağının ve kısaca 20 milyon km2 üzerinde yer alan binlerce kazâ, köy ve mezraların tarihini öğrenmek isteyenler; Osmanlı Devletinin İslâm Hukukunu nasıl tatbik ettiğini merak edenler; kısaca belgeler ışığında doğru tarihi kendisi öğrenmek ve evlatlarına da öğretmek istiyenler, bir baş ucu kitabı olarak bu külliyâtı kütüphânelerinde bulundurmalıdırlar ve özellikle bu cildin ilk 300 sayfasını okumalıdırlar.

OSMANLI KANUNNÂMELERİ VE HUKUKÎ TAHLİLLERİ CİLT IIII. Bâyezid Devri Kanunnâmelerine ayrılmıştır. Beş bölüm halinde tanzim olunan bu ciltte 84 Kanunnâme neşr olunmuştur.

OSMANLI KANUNNÂMELERİ VE HUKUKÎ TAHLİLLERİ CİLT IIIYavuz Sultân Selim Devri Kanunnâmelerine ayrılmıştır. Sekiz bölüm halinde tanzim olunan bu ciltte 63 Kanunnâme neşr olunmuştur.

OSMANLI KANUNNÂMELERİ VE HUKUKÎ TAHLİLLERİ CİLT IV


Kanunî Sultan Süleyman Devri Kanunnâmelerinin I. Kısmına yani Merkezî ve Umûmî Kanunnâmelere ayrılmıştır. Beş bölüm halinde tanzim olunan bu ciltte 29 büyük ve temel Kanunnâme neşr olunmuştur.

OSMANLI KANUNNÂMELERİ VE HUKUKÎ TAHLİLLERİ CİLT VKanunî Sultan Süleyman Devri Kanunnâmelerinin II. Kısmına yani Eyâlet Kanunnâmelerine ayrılmıştır. Sekiz bölüm halinde tanzim olunan bu ciltte 99 büyük ve temel Kanunnâme neşr olunmuştur.

OSMANLI KANUNNÂMELERİ VE HUKUKÎ TAHLİLLERİ CİLT VIKanunî Sultan Süleyman Devri Kanunnâmelerinin yine II. Kısmına yani Eyâlet Kanunnâmelerine ayrılmıştır. Dört bölüm halinde tanzim olunan bu ciltte 101 büyük ve temel Kanunnâme neşr olunmuştur.

OSMANLI KANUNNÂMELERİ VE HUKUKÎ TAHLİLLERİ CİLT VIIKanunî Sultan Süleyman Devri Kanunnâmelerinin II. Kısmına yani Eyâlet Kanunnâmelerinin son 24üne ve II. Selim Devri Kanunnâmelerinden 49una ayrılmıştır.

OSMANLI KANUNNÂMELERİ VE HUKUKÎ TAHLİLLERİ CİLT VIIIBu ciltte iki önemli Kısım vardır: I. Kısımda III. Murad devri Kanunnâmeleri ve II. Kısımda da III. Mehmed devri Kanunnâmeleri tahlilleri ile birlikte neşr olunmuştur.

OSMANLI KANUNNÂMELERİ VE HUKUKÎ TAHLİLLERİ CİLT IXBu ciltte iki önemli Kısım vardır: I. Kısımda I. Ahmed devri Kanunnâmeleri ve II. Kısımda da II. Osman devri Kanunnâmeleri ve Siyâsetnâmeleri tahlilleri ile birlikte neşr olunmuştur.
Stok Kodu
9789757268109
Boyut
200-290
Sayfa Sayısı
786
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1992-12
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
2.Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat