Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi´nin sahip olduğu üçbinden fazla belge ve objeden oluşan Bozcaada koleksiyonunun önemli bir kısmının sergilendiği bina,1874 yangınından hemen sonra Bozcaada´da yapılan binaların en yüksek ve görkemli olanıdır.

1917 yılında Bozcaada´da bekar olarak ölen Dimosten Tulmidi tarafından zemin kat üzerine, üç katlı bir bina şeklinde yaptırılmıştır. İlk yapıldığında önü açık bir terası ve teras katında mermer sütunlar bulunan binanın, zemin katının yan cephelerinde plaster denilen gömme sütunlar bulunmaktadır. Bina, kardeş çocuklarından Hademeni´nin kızı Pinelopi´ye, Vasil İzvingo ile evlenirken prika olarak verilmiş, bu evlilikten doğan beş çocuk aralıklarla,1950´li yılların başlarında Australya´ya yerleşmişlerdir. Aynı yıllarda bakımsız kalan binanın üst iki katı kontrollü bir şekilde yıktırılıp günümüze kadar farklı amaçlarla kullanılmıştır.

Bina-Bozcaada Kaymakamlığı ve M. Hakan Güreney´in ortak projesi olan- Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi´ne 7 Haziran 2006 tarihinde imzalanan bir protokolle Bozcaada Koleksiyonunu´nun sergilemesi amacı ile tahsis edilmiştir. Üçbinden fazla belge ve objeden oluşan Bozcaada Koleksiyonu´nun yaklaşık yarısı sürekli sergide bulunmakta ve koleksiyon şu başlıklardan oluşmaktadır; Fosil, Arkeolojik Eser, Sikke, Harita ve Gravür, Posta Ofisi Damgaları, Kartpostal, Fotoğraf, Bağcılık ve Şarapçılık, Belgeler, Deniz Kabukları ve Bozcaada´nın yerlileri tarafından merkezimize bağışlanmış farklı meslek gruplarına ait Günlük Kullanım Eşyaları
Stok Kodu
9789944554602
Boyut
250-350
Sayfa Sayısı
170
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat