Duritoy ’la SöyleşilerNeoliberalizm ve Zapatistaların Öyküleri

%20
Duritoyla Söyleşiler,Subcomandante Marcos
Bu kitap, 1 Ocak 1994'te kapitalist küreselleşmeye karşı, Meksika'nın en ezilmiş ve yoksul kesimi olan yerlilerin hakları için Chiapas'ta ayaklanarak tüm dünyada merak ve umut uyandıran Zapatistaların onur mücadelesi tarihinde keyifli ve öğretici bir gezintiye davettir. İtaat ederek yönetme ilkesine bağlı Zapatist harekette asıl komutan yerli halkın kendisi olduğu için “Subcomandante“ (Altkomutan) unvanını alan Marcos'un, hayali kahraman “Don Kişotvari böcek, gezgin şövalye Lacandona'lı Don Durito“ ile sohbetlerine dayalı öyküler, Zapatistaların neoliberalizm eleştirileri ile politika yapma biçimlerindeki radikal kopuşa dair bir dizi ipucu vermekte.
Ocak 1994-Kasım 2002 tarihleri arasındaki bu 44 öykü, Texas'taki Acción Zapatista Kolektifi'nin Meksika tarihi ve kültürüne yabancı olanlar için özenli bir dipnot çalışması ile derledikleri İngilizce baskıdan dilimize kazandırılmıştır. Diğer Zapatista öyküleri kitaplarından farklı olarak her bir öykünün ortaya çıktığı Zapatista bildirisi ile beraber yer alması, söz konusu öykülerin, hareketin tarihsel bağlamına oturtularak politik açılımlarının kavranılmasını sağlamakta.
Oaxaca'dan Gustavo Esteva'nın Türkçe baskıya önsözüyle, dünyadaki tüm ezilenlerin onur mücadelesine bir katkı olması dileğiyle...
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789756056141
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
416
Basım Yeri
İstanbul
Çeviren
Şule Erdal,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat