Dede Korkut hikayeleri hakkında şimdiye kadar pek çok çalışma yapılmıştır. Yazma nüshalar ve sözlü rivayetler, diğer kaynaklarla destekelenerek Oğuzların tarihi ve hayatı hakkında önemli bilgilere ulaşılmıştır. Bu açıdan Dede Korkut hikayeleri Türk edebiyatında şanslı bir konuma sahip olmuştur.
Ancak yazma nüshaların ve sözlü rivayetlerin Türk destan geleneği ve destancılık mantığı içinde yeterince değerlendirilmediği dikkati çekmektedir. Ayrıca bazı çalışmaların Orta Asya Türk destan geleneği hakkındaki bilgilerimizin sınırlı olduğu zmanalarda yapılmı olması tabii olarak incelemlerin sınırlı kalmasına zemin hazırlamıştır.
Bu eser, Dede Korkut Kitabı'nın mihver şahsiyeti, sözlü destan ve rivayetlerin önemli tipi Salur Kazan Alp hakkında yapılmış bir araştırmadır. Salur Kazan'ın Oğuzlarla ilgili yazılı ve sözlü kaynaklardaki yeri, Kıpçak sahası Türk destanlarındaki yeriyle mukayese edilerek bazı yeni bilgilere ulaşma hedeflenmektedir.
Konu araştırılırken bir tarihçi anlayışı yerine folklorcu anlayışı benimsenmiştir. Yani metinleri mukayese ederken gayreti yerine, bir destan tiği olan Salur Kazan Ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bunu yaparken elbette ki Salur Kazan'ın değişen zaman ve şartlarda aldığı kimlik özellikleri de ihmal edilmemiştir.
Dede Korkut hikayelerindeki kahramanlar, olaylar ve motifler Orta Asya Türk destanları incelendikçe daha iyi anlaşılacak umumi Türk destanları hakkında da daha ayrıntılı bilgiler edinmek mümkün olacaktır.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789754372175
Boyut
120-195
Sayfa Sayısı
120
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1997-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat