Tevfik İleri Yassıada ve Kayseri GünlükleriYassıada ve Kayseri Günlükleri

%25
Tevfik İleri,Cahide Aksoy İleri

Liste Fiyatı : 32,00 TL
İndirimli Fiyat : 24,00 TL
(Bu ürünü aldığınızda 24 puan kazanacaksınız)
   24

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet




“Ve bu iş böylece bitti. Zaten ayaktaydık. Vekarla salondan çıktık. Vicdani rahat, suçsuzlukdan emin, masum ve muktedir insanların rahat nazarlarıyla bakıyorum.. Boyum sanki daha uzamış, başım herzamankinden dik. Huzur... Önümdeki Bayar vakarla ve heykel gibi kararı dinliyor. Kimsede en ufak bir sarsıntı alameti yok... Koğuşumuza gideceğimizi zannediyoruz. Birden bire“ teğmenler önümüzde bitiyor. Aklıma gelen başıma geliyor. Ellerimizi uzatıyoruz. Kelepçeler takılıyor. Başta Bayar olmak üzere idam ve müebbet hapse mahkum olanları kelepçeliyorlar... Üzerlerimiz aranıyor. Mevcutlarımız, para vs. yazılıp kelepçeli ellerimizle imzalıyoruz.
(Kitaptan)
1950-1960 arasında halkın oyları ile iktidara gelen Demokrat Parti'nin 400 kadar mensubu, 27 Mayıs 1960'da bir darbe ile tutuklandılar, önce Harbiye'ye, sonra ihtilal mahkemesinin kurulduğu ve mahkeme başkanının: ““Sizi buraya tıkan kuvvet böyle istiyor,““ diye darbecilerin direktiflerini yerine getirdiği Yassıada'ya, daha sonra İmralı'ya ve sonunda da Kayseri cezaevine götürüldüler. Başbakan ve iki Bakan idam edildi, diğerleri müebbet hapis ve hapis cezalarına mahkûm edildiler.
Elinizdeki kitap 1950-1960 arası Demokrat Parti döneminde Ulaştırma, Bayındırlık, Millî Eğitim Bakanlıklarında bulunmuş, Başbakan Yardımcılığı ve Meclis Başkanlığı yapmış olan Tevfik İleri'nin bu hazîn ve sıkıntılı dönemde tuttuğu günlükleri; o dönemdeki bilinmeyen olayları, gerçekleri gözler önüne sermekte ve böylece tarihî bir belge hüviyetini kazanmaktadır.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789754374698
Boyut
120-195
Sayfa Sayısı
452
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-06
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat