Güldeste 2 20. Yüzyıl Türk Şiirinden Seçmeler

%25
Güldeste 2,Ziya Bakırcıoğlu
Elinizdeki bu derleme, daha önce yayınlarımız arasında çıkan ve kısa sürede dördüncü baskısı yapılan Güldeste'nin devamı ve tamamlayıcısıdır.
Bu ciltte de son yüz yıl içinde yayınlanmış şiirlerden seçmeler bulacaksınız. Şüphesiz son yüz yılın bütün güzel şiirleri bu seçtiklerimizden ibaret değildir. Ama bir de şu var: Yurdun uzak yerlerinde; Erzurum'da, Yozgat'ta, Kayseri'de, Maraş'ta... bir iki sayı çıkıp batmış edebiyat dergilerinde kimbilir daha ne kadar güzel şiirler vardır. Ve onlar kaybolup gittiler.
Bu şiirlerden bir kısmı bir gecede ve ilk okuyuşta; ama önemli bir kısmı da 30, 40, 50... yıllık bir zaman süreci içinde seçilmiştir. Amaç, zamanın elinden koparabildiğimizi koparıp; yalnız ve yıldızsız gecelere kandil yapabilmektir.
“Her dört kişiden beşinin şair olduğu“ bir ülkede şiir okuyanların varlığı ve çokluğu ne kadar sevindiricidir. Hüseyin Sadettin Aral'ın Türk Musikisi için söylediği “Ben Türk Müziği'nden teselli bekliyordum, o bana saadet verdi.“ sözü, galiba Türk Şiiri için de geçerlidir.
Güldeste 2'deki şiirleri zevkle ve saadet duyguları içinde okuyacağınızdan eminiz. Bu şiirleri okurken yalnız olmadığınızı göreceksiniz.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789754373400
Boyut
120-195
Sayfa Sayısı
332
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-06
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat