Sözlüklerde birçok işe yaramayan sözcükler vardır. Bunlardan en çok kullanılanı kuşkusuz keşkedir. Hiçbir işlerliği olmamasına karşın satır aralarında durmadan tekrarladığımız bu sözcük, altmışlı ve seksenli yıllarda Almanya'ya göç edenlerin ve hâlâ göçmenliği kendilerine yakıştıramayan insanların; çerçeveletip duvarına astığı bir sözcüktür.
Bir köylünün, köy yaşamından şehir yaşamına geçiş süresi yaklaşık 75 sene olduğunu belirmekte toplumbilimciler. Bu, aynı dile, dine, örf ve adetlere sahip olan bir toplum içinde yaşayanlar için geçerli. Sabanı bırakıp, bir hafta sonra kendini dev gibi bir makinenin önüne bulanlar için bu sürecin ne olacağını hesaplamak gerçekten olanaksız. Köyden şehre, bir ülkeden diğer bir ülkeye göç ve beraberinde getirdiği bu ani değişim, (en azından ilk kuşak için) bir kurtuluş değil, yok oluştur.
Belirli bir eğitim düzeyinin çok çok altında olan bu insanlar, iki kültür arasında sıkışıp kalınca, din-ahlak ağırlıklı feodal sistemden, şehir-endüstri yaşamına geçerken, kendi oluşturdukları yasaları uygularlar. Dolaysıyla ortaya kırma/ karma bir yapı; toplumdışı kalmış insanlar çıkar.
Doğalolarak, Almanya'da yaşayan birinci, hatta ikinci kuşak, feodal sistemden, şehirsel-endüstriyel yaşama -yaklaşık- yarım asır geçmiş olmasına karşın ayak uyduramamış, her iki toplum tarafından da dışlanılır duruma gelmiştir. Bir insan kendi değerlerinden kopup, yaşadığı toplumun değerlerini de benimseyememişse, elindeki tek değerin/ tapının Para olduğunu, kişilik arayışı için bunu her fırsatta kullanacağını düşünmek yanlış olmaz.
Stok Kodu
9783980861199
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
128
Basım Tarihi
2008
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat