Kürt Sorununa Çözüm ArayışlarıDevlet ve Parti Raporları Yerli ve Yabancı Öneriler (1920-1997)

%30
Kürt Sorununa Çözüm ArayışlarıDevlet ve Parti Raporları Yerli ve Yaban
Kitap; 1920-1998 arasında Kürt sorununa ilişkin olumlu veya olumsuz, lehte ya da aleyhte kaleme alınan çeşitli rapor, inceleme ve önerileri içermektedir.
Devlet ve parti raporlarının büyük bir kısmı, M. Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir, Turgut Özal gibi ünlü isimler tarafından dile getirilmiştir. Ayrıca bazı devlet memurları ile MGK'nın da raporları bulunuyor. Rapor sunan partilar arasında 1940'ların CHP'si ile 1990'ların SHP-CHP geleneği, ANAP, DYP ve RP'sini saymak gerek.
Raporların bazıları kamuoyuna yansımış, bazıları da şimdiye kadar basında yer almamıştır.
Kürt meselesine ilişkin çözüm önerilerinin sivil kanadında, başta ABD ve Avrupa olmak üzere çok sayıda yabancı ile TOBB, TUSİAD ve TESEV gibi kuruluşlar yer alıyor.
Kitap, çözüm arayışlarının yanısıra, Kürtlere ve Güneydoğu'ya ilişkin toplumsal, ekonomik, siyasal istatistiği de kapsıyor. Dünyadaki özerklik ve federasyon uygulamalarından bolca örnekler sunuyor. Bu bakımdan, mesele çözülmüş olsa bile, kitabın tarihsel içeriği taraf tutmuyor; nesnel durumu açıklıyor ve sadece barış için bir umudu ifade ediyor.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789757891208
Sayfa Sayısı
296
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1998-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat