Çeşitli Yönleriyle Neyzen Tevfik Hayatı Kişiliği ŞiirleriHayatı, Kişiliği, Şiirleri

%20
Neyzen Tevfik,Alpay Kabacalı
Neyzen Tevfik, keskin yergi ve küfürleri, yanında hiç eksik etmediği ney'i, dilden dile dolaşan nükte ve fıkraları, saraylarla tımarhaneler, köşklerle çöplükler arasında akıp giden hayatı ve renkli kişiliğiyle o, şiirlerinin, yergi ve nüktelerinin, ney' inin, ölçü ve tanımlara sığmayan yaşayış biçiminin ve renkli kişiliğinin bir toplamıydı. Hatta, bu toplamın da ötesine uzanan, dile getirilip açıklanması pek güç bir kişiliği vardı...
Yarım yüzyıl boyunca ardı sıra sürüklediği ünü, 1953'te ölümünden sonra da ayakta kaldı, günümüze kadar geldi. Bugün de, toplumumuzun hemen her kesimi, onu çeşitli yönleriyle tanımak istiyor.
Elinizdeki kitap bu gözlemden doğdu ve- bu isteği karşılamak amacıyla- değişik bir yöntemle hazırlandı: Neyzen Tevfik'in hayatı, kişiliği ve ölüçüye, tanıma gelmez yönleri ustalıklı bir kurguyla, ama araya girilmeden, onu okurla karşı karşıya getirmek yoluyla, ayrıntılı olarak tanıtıldı. Neyzen Tevfik'in dilden dile aktarılan nükte ve fıkralarını da biraraya getiren kitapta, ayrıca onun yergi ve şiirleri inceleniyor, bunların önemli bir bölümü gerekli açıklamalarla birlikte sunuluyor.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789754470031
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
384
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-11
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat