Türkiye'de Siyasetin Dayanılmaz BoşluğuSosyal Demokrat Parti Krizi ve Sol Arayışlar

%20
Türkiye'de Siyasetin Dayanılmaz Boşluğu,Murat Aksoy
Türkiye'de herzamankinden daha çok soldan bahsedildiği günlerdeyiz...
Kimilerine göre Türkiye solunu arıyor.
Kimileri ise solda alternatif arıyor.
Tartışmalar artık kamuoyunda geniş bir yer tutmuş durumda.
Felsefi planda, ideolojik eksende ve siyasal alanda yapılan tartışmalar Türkiye'de siyasetin dayanılmaz boşluğunu işaret ediyor.

Gazeteci-yazar Murat Aksoy, cesur bir şekilde kendini henüz bitmemiş ve bitecek gibi de görünmeyen bu tartışmaların ve arayışların içine atarak bizlere bir rehber kitap sunuyor.

Türkiye'de Siyasetin Dayanılmaz Boşluğu: Sosyal Demokrat Parti Krizi ve Sol Arayışlar, bir söyleşi kitabı, soldaki arayışın önemli aktörleri ile görüşülerek, onları anlama amacıyla hazırlandı.

Söyleşiler, sol nedir, solcu kimdir, solun krizi nedir, bu krizden nasıl çıkılır, sosyal demokrat bir parti mümkün müdür? sorularına yanıt aramakla başlıyor. Ardından, Türkiye'de solu tarihsel bir bakışla analiz etmeye çalışan sorular geliyor; CHP'nin farklı dönemlerini, SHP'yi, Sol-Kemalizm ilişkisini ve solun muhafazakârlarla ilişkisini, ilişkisizliğini anlamaya çalışıyoruz. Son bölümde ise, şu anda solda bir siyasi arayışa gerek olup olmadığını, varsa farklı arayışların bir araya gelip gelemeyeceklerini, geleceklerse bunun nasıl olacağı -yeni bir partide mi, yoksa CHP'de mi?- sorularına yanıt aranıyor.
Stok Kodu
9789754472547
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
250
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat