Bugüne kadar yabancı kaynaklı pekçok piyano başlangıç metodu yazılmıştır. Bütün dünyada ve ülkemizde bunlardan bir kısmı yaygın kabul görüp yıllar boyu piyano eğitimcileri tarafından kullanılmıştır ve hala da bir kısmı eğitimci bu metodların yararına inanarak kullanmaya devam etmektedir.
Son yıllarda yabancı ülkelerde çıkan metodları incelediğimizde, bunların eskiden yazılmış olan metodlara göre öğrenciyi daha aktif hale getiren, düşünme ve yaratma yeteneğini geliştiren, böylece de öğrencide piyano çalma isteğini teşvik etmeye yönelik metodlar olduğunu görüyoruz.
Son zamanlarda bu metodların pekçoğu ülkemiz de gelmiş bulunmakta ve bir kısım piyano eğitimcisi tarafından kullanılıp tavsiye edilmiştir.
Ancak söz konusu metodları incelediğimizde bunların çok küçük yaştaki çocukları hedef aldığını ve onlar için yararlı olduğunu gördüm. Oysa ki ülkemizde piyanoya 10 yaşın üstünde başlayan çocuklar ile, üniversiteleri Müzik Eğitimi Bölümlerinde okuyan yahut da özel müzik dersanelerine giderek piyanoya başlayan yetişkinler oldukça kabarık bir sayı oluşturmaktadır. Sözü edilen metodlar ise gerek içerik gerek şekil bakımından bu yetişkin kitleye hitap edememektedir.
(Önsöz'den)
Stok Kodu
9789757652922
Sayfa Sayısı
120
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1999-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat